گسترش همكاري هاي دفاعي- نظامي ايران و چين محور مذاكرات وزراي دفاع دو كشور+گزارش تصویری

پس از انجام مراسم استقبال رسمي از سپهبد چانگ وان چوان وزير دفاع جمهوري خلق چين كه از سوي سردار دهقان وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران در محل وزارت دفاع كشورمان صورت گرفت، وزراي دفاع دو كشور و هيئت هاي همراه با يكديگر ديدار و پيرامون مسائل دوجانبه منطقه اي و بين المللي گفتگو كردند.
به گزارش اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع؛ سردار دهقان در اين ديدار طي سخناني با اشاره به سفر اخير رئيس جمهور چين به جمهوري اسلامي ايران و توافق روساي جمهور دو كشور در خصوص تقويت و توسعه همكاري هاي دفاعي - نظامي و مبارزه عليه تروريسم در چارچوب سند جامع همكاري هاي دو كشور تاكيد كرد: ارتقاء روابط و همكاري هاي دفاعي - نظامي بلند مدت با چين از اولويت هاي اصلي ديپلماسي دفاعي جمهوري اسلامي ايران به شمار مي رود و سفر وزير دفاع چين به ايران را در همين راستا ارزيابي مي كنيم.
سردار دهقان با بيان اينكه همكاري هاي دفاعي - نظامي ايران و چين، ضامن صلح و امنيت جهاني و منطقه اي است تاكيد كرد، حفظ صلح و ثبات در آسيا و اقيانوسيه مسئوليت تمامي كشورهاي اين منطقه است.
وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران با تبيين شرايط منطقه خاطر نشان كرد، امروز منطقه خاورميانه به دليل مداخلات خارجي و عدم احترام به حاكميت ملي كشور ها به كانون بحران و نا امني در جهان تبديل و به تروريسم و گسترش آن در اقصي نقاط جهان منجر شده است.
سردار دهقان با اشاره به حمايت آمريكا و برخي دولت هاي منطقه از جريانات تروريستي گفت: دامنه تروريسم و گستره آن در حال گسترش به اروپا، آسياي مركزي، قفقاز و ديگر مناطق مي باشد و امروز تهديد داعش و تروريسم به يك چالش مهم منطقه اي و جهاني تبديل شده است.
وزير دفاع تاكيد كرد، مقابله با اين بحران نيازمند همكاري صادقانه و كارآمد همه كشورهاي مورد تهديد از جانب تروريسم مي باشد.
سردار دهقان تصريح كرد : جمهوري اسلامي ايران با تجربيات عظيمي كه طي چند سال اخير در عرصه مقابله تروريسم به دست آورده آمادگي خود را براي ايجاد يك حركت دسته جمعي براي مقابله با اين تهديد اعلام مي نمايد و معتقد است كشور چين در اين فرآيند مي تواند نقش بسيار مهمي ايفا كند.
وزير دفاع در پايان اظهار اميدواري كرد سفر وزير دفاع چين فصل جديدي از همكاري هاي دفاعي- نظامي را رقم زده و موجبات تقويت صلح، ثبات و امنيت منطقه اي و جهاني را فراهم كند.
سپهبد چانگ وان چوان وزير دفاع جمهوري خلق چين نيز در اين ديدار طي سخناني با ابراز خرسندی از سفر به ایران اظهار داشت:کشور بزرگ ایران با تمدن کهن از جایگاه برجسته و ممتازی در حوزه های سیاسی، امنیتی، نظامی ، اقتصادی و فرهنگی برخوردار است و من بسیار خوشحالم که در تهران با دوست صمیمی خود سردار دهقان دیدار و گفتگو می کنم.
وی افزود:اشتراک منافع و تفاهم ایران و چین در مسائل مختلف جهانی و منطقه ای راه را برای توسعه همکاری های دفاعی-نظامی میان دو کشور کاملاً هموار کرده است.
وزیر دفاع چین با اشاره به سفر دو سال پیش سردار دهقان به چین ، روابط دفاعی-نظامی ایران و چین را خوب توصیف کرد و برگسترش و تعمیق آن با اجرای دقیق موافقت نامه همکاری های دفاعی-نظامی بین دو کشور تاکید نمود.
سپهبد چانگ وان چوان، امضای موافقت نامه همکاری دفاعی –نظامی را مهم و تحکیم بخش روابط دو کشور دانست و اظهار امیدواری کرد که سفر وی به تهران سرآغاز جدیدی در توسعه روابط و مناسبات دفاعی-نظامی ایران و چین باشد.
ح.اب1529
انتهای پیام***

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط