گزارش عملکرد 100 روزه دولت یازدهم :فعال سازی دیپلماسی دفاعی

تلاش برای توسعه و فعال سازی دپیلماسی نظامی و دفاعی و نیز ارتقای دانش و توان فناوری دفاعی جمهوری اسلامی ایران، جهت گیری عام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید بوده است.

سردار سرتیپ پاسدار دکتر «حسین دهقان» در حالی به عنوان دوازدهمین وزیر بر مسند وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تکیه زد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی 24 مردادماه با 269 رای موافق، 10 رای مخالف و پنج رای ممتنع به وی رای اعتماد دادند. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دولت یازدهم 26 مردادماه با حضور در ساختمان شماره یک این وزارت خانه کار خود را بطور رسمی آغاز کرد و ارتقای فرآیند قدرت سازی در سطح ملی و کاهش شکاف فناوری در حوزه های اولویت دار را از برنامه های اصلی دولت اعلام کرد. دهقان نخستین اقدام در این وزارتخانه را، تدوین دو برنامه بلند مدت و یکصد روزه اعلام کرد و توضیح داد: در برنامه یکصد روزه، طرح های دفاعی نیمه تمام کامل خواهد شد. وی به بهره گیری هر چه بیشتر از سرمایه های انسانی ارزنده موجود در وزارت دفاع در مسیر رشد و تعالی سازمانی تاکید کرد و گفت: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، کمترین تغییر را در سطوح مختلف مدیریتی و اجرایی خواهد داشت.

 

**توسعه و فعال سازی دیپلماسی نظامی و دفاعی

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در اولین گام از فعالیت های دیپلماسی این وزارتخانه از «بدر بن سعود بن حارب البوسعیدی» وزیر دفاع عمان برای سفر به تهران دعوت کرد که وزیر دفاع عمان در صدر یک هیات بلند پایه نظامی 26 شهریور ماه وارد تهران شد. سردار سرتیپ «حسین دهقان» و «بدر بن سعود بن حارب البوسعیدی» پس از مذاکرات چند ساعته، سند یادداشت تفاهم همکاری های دفاعی ایران و عمان را امضا و طرفین بر گسترش همکاری های دفاعی میان دو کشور تاکید کردند. تقویت همکاری آموزشی، ورزشی و فرهنگی میان نیروهای مسلح دو طرف، همکاری در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و انسان از دیگر مفاد این سند همکاری به شمار می رود. «سعدون الدلیمی» وزیر دفاع عراق دومین میهمان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بود که یکم مهرماه به دعوت رسمی سردار سرتیپ «حسین دهقان» در راس یک هیات بلندپایه نظامی وارد تهران شد. وزیران دفاع ایران و عراق پس از دو دور مذاکره، سند همکاری های دفاعی میان دو کشور را امضا کردند. در این سند، طرفین به توسعه همکاری های دفاعی به عنوان عامل مهمی در گسترش و تحکیم صلح و ثبات در منطقه تاکید کردند و نیز توافقات قبلی در زمینه تقویت ارتش عراق را مورد تأکید قرار دادند. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در باره دلیل سفر هیات های نظامی خارجی به ایران گفت: ما در این دیدارها به دنبال توسعه و فعال سازی دیپلماسی نظامی و دفاعی ایران هستیم که هدف آن نیز ایجاد ثبات و امنیت در منطقه است. سردار دهقان با یادآوری اینکه «حضور بیگانگان در منطقه موجب ناامنی شده است»، گفت: ما در مراودات خود با هیأت های نظامی و دفاعی خارجی به آن ها این پیام را می دهیم که ایران تهدیدی برای کشورهای منطقه نیست و ترویج افکار ایران هراسی فایده ای ندارد و این بیگانگان هستند که در منطقه ایجاد ناامنی کرده اند. وی با تاکید بر اینکه «دیپلماسی نظامی و دفاعی ایران فعال تر خواهد شد»، تصریح کرد این دیپلماسی به رفع سوء تفاهم ها یا احیانا سوءظن ها بین ایران و دیگر کشورها کمک می کند و موجب ایجاد اعتماد بیشتر بین طرفین خواهد شد.

 

**رونمایی از دستاوردهای جدید وزارت دفاع

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح سوم مهرماه و همزمان با چهارمین روز از هفته دفاع مقدس از سامانه های جدید موشکی «قادر» هواپایه و «نصر» هواپایه رونمایی کرد. سردار حسین دهقان پس از رونمایی از این سامانه ها اظهار داشت: متخصصان زبده و کار آمد سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع پس از طراحی و تولید انبوه موشک های کروز ضد کشتی قادر و نصر، موفق شدند با خلاقیت و ابتکار مثال زدنی نسخه هواپایه این موشک ها را نیز طراحی و تولید کنند. وی گفت: با این موشک های هواپایه که برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته می شود، ضمن تجهیز جنگنده های نیروی هوایی کشورمان به موشک های پیشرفته قادر هواپایه با برد بیش از 200 کیلومتر و نصر هوا پایه بابرد بیش از 35 کیلومتر، قدرت عملیاتی و توان بازدارندگی آن ها به نحو چشمگیری افزایش می یابد. همچنمین 18 مهرماه با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، خط تولید موشک پدافند هوایی «صیاد 2» افتتاح و خاتمه تحقیقات سامانه پدافند هوایی «تلاش» اعلام شد. سردار دهقان در تشریح دستاوردهای جدید وزارت دفاع گفت: برای تأمین تجهیزات پدافندی مقابله با تهاجمات هوایی، طراحی و ساخت موشک صیاد 2 در دستور کار قرار گرفت. این موشک دارای موتور سوخت جامد، با سیستم هدایت ترکیبی و قابلیت های عملیاتی بالا است. وی توضیح داد موشک صیاد 2 یک موشک پدافند هوایی برد متوسط و ارتفاع بلند است که براساس فناوری های روز دنیا طراحی شده و قادر است انواع بالگردها، هواپیماهای بدون سرنشین و اهداف با سطح مقطع راداری کوچک و دارای سرعت و مانور بالا را در محدوده عملیاتی خود منهدم کند. سردار دهقان در مورد «سامانه تلاش» نیز گفت: این سامانه، یک سامانه پدافند هوایی برد متوسط و ارتفاع بلند است که برای مقابله با اهداف پرنده از جمله هواپیماهای جنگنده و بمب افکن به کار گرفته می شود و قادر است انواع بالگردها و هواپیمای بدون سرنشین را نیز منهدم کند. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد سامانه تلاش به منظور آشکارسازی و ردگیری هدف موشک صیاد 2 به منظور پوشش نقاط حیاتی و حساس کشور در مقابله با تهدیدات هوایی غافل گیرانه هواپیمای مدرن جنگی طراحی و ساخته شد که بحمدالله با تست های موفقی که داده است، در آینده نزدیک در چرخه تولید قرار خواهد گرفت.

 

** رونمایی از پهپاد «فطرس»

طراحی و ساخت «فطرس» بزرگترین پهپاد راهبردی کشور هم از دستاوردهای مهم وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مدت بوده است. هواپیمای بدون سرنشین فطرس با حضور سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد. هواپیمای بدون سرنشین فُطرس به دست توانمند متخصصان شرکت صنایع هواپیماسازی ایران وابسته به سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و با همکاری شرکت های دانش بنیان و مراکز دانشگاهی کشور، متناسب با نیازهای نیروهای مسلح کشوررطراحی و ساخته شد. پهپاد راهبردی فطرس با محموله خود دارای شعاع عملیاتی تا 2000 کیلومتر، سقف پروازی 25 هزار پا و قابلیت 16 تا 30 ساعت پرواز مداوم است. این پهپاد قادر است علاوه بر مأموریت های شناسایی و مراقبت، با مسلح شدن به موشک های هوا به سطح و انواع راکت ها، مأموریت های رزمی را هم اجرا می کند. سردار دهقان گفت: مواظبت از مرزهای دریایی و خشکی، دیده بانی از خطوط لوله های نفتی، مخابراتی، کنترل ترافیک جاده ها، دیده بانی مناطق حادثه دیده در زلزله، آتش سوزی و سیل، محیط بانی برای حفاظت از محیط زیست و ارسال فیلم و عکس های دقیق در تمام طول مدت مأموریت از قابلیت های پهپاد فُطرس است. این هواپیما در تخصصی ترین آزمایشگاه ها و مراکز تست در کشور با موفقیت اعتبار سنجی شده و تست های زمینی استاندارد بین المللی، در سرعت کم، متوسط و بالا و تست پروازی با موفقیت و فراتر از اهداف طراحی، حاصل شده است. وزیر دفاع با یادآوری نقش پهپادها به عنوان مهمترین عناصر صحنه نبرد آینده، تصریح کرد وزارت دفاع امروز با طراحی و ساخت انواع پهپادهای آفندی، پدافندی و شناسایی در این فناوری پیچیده به خودکفایی رسیده است. سردار دهقان اعلام کرد که وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مدل ها و طرح های متعددی در حوزه پهپاد در دست تحقیق و بررسی دارد که متناسب با نیاز دفاعی کشور آن را به محصول تبدیل خواهد کرد. ح.اب1529 انتهای پیام ***

 

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط