وزرای دفاع ایران و آفریقای جنوبی با یکدیگر دیدار و پيرامون مسائل دوجانبه و منطقه اي گفتگو كردند+گزارش تصویری

پس از انجام مراسم استقبال رسمي از سردار سرتيپ پاسدار دكتر حسين دهقان وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران كه از سوي خانم ماپيسا آنكاكولا وزير دفاع و كهنه سربازان آفريقاي جنوبي همراه با آئين ويژه نظامي و شليك 21 گلوله توپ برگزار شد، طرفين با يكديگرديدار و پيرامون مسائل دوجانبه و منطقه اي ديدار و گفتگو كردند.
به گزارش اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع؛ سردار سرتيپ پاسدار دكتر حسين دهقان در اين ديدار با ابراز خرسندي از سفر به آفريقاي جنوبي، كشور نلسون ماندلا قهرمان پيشتاز مبارزه با نژاد پرستي، اظهار اميدواري كرد: اين سفر فصل جديدي از روابط دفاعي- نظامي ميان دوكشور را رقم بزند.
وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران با بيان اينكه شرايط منطقه اي و جهاني ايجاب مي كند كشورهاي دوست و همسو با ارتقاء سطح تعامل و همكاري في مابين براي مهار و مقابله با بحران ها، وحدت نظري و عملي داشته باشند تا بتوانند با فائق آمدن بر آنها امنيت و رفاه ملت هاي خود را تامين كنند.
سردار دهقان با تشريح آخرين شرايط منطقه غرب آسيا به ويژه در مواجهه با تروريسم همكاري همه كشورهاي جهان را براي ريشه كني اين غده سرطاني ضروري دانست و با ابراز تاسف از حمايت برخي از كشورهاي منطقه از تروريسم كه موجب تصاعد بيشتر بحران و جنگ در منطقه شده است تصريح كرد:اگر مقاومت كشورهايي مانند ايران ، روسيه، عراق و سوريه وجود نداشت تروريست ها پس از تثبيت و استقرار در اين منطقه به ساير نقاط جهان سرازير مي شدند.
وزیر دفاع افزود: ايران و آفريقاي جنوبي مي توانند با توجه به ظرفيت هاي فراواني كه در همه حوزه ها براي همكاري وجود دارد به ويژه با اشتراك نظر دو كشور در اكثر مسائل مهم منطقه اي و جهاني در كمك به حل بحران هاي امنيتي منطقه و در مبارزه با تروريسم و جرائم سازمان يافته نقش بارزتري ايفا نمايند.
در اين ديدار خانم ماپيسا آنكاكولا وزير دفاع و كهنه سربازان آفريقاي جنوبي نيز طي سخناني با ابراز خرسندي از سفر وزير دفاع كشورمان به آفريقاي جنوبي  از مواضع انقلابي مردم و دولت جمهوري اسلامي ايران عليه رژيم آپارتايد در آن روزهاي سخت ترس و وحشت كه از مبارزات ضد نژاد پرستي ملت ما حمايت كردند تشكر و قدرداني كرد و گفت : ما هيچ گاه آن حمايت هاي موثر و به ياد ماندني جمهوری اسلامی ایران را فراموش نمي كنيم.
وزير دفاع آفريقاي جنوبي افزود : پس از سقوط نظام آپارتايد، روابط بسيار خوبي ميان دو كشور برقرار شد و سفر نلسون ماندلا به ايران و امضای هشت سند همكاري ،روابط دو كشور را به سطح بسيار خوبي ارتقاء داد و با سند همكاري دفاعي – نظامي كه امروز امضا مي شود روابط دو كشور از استحكام و گسترش بيشتري برخوردار خواهد گردید.
خانم ماپيسا آنكاكولا با تاريخي خواندن سفر سردار دهقان به آفريقاي جنوبي تصريح كرد : اجراي مفاد يادداشت تفاهم همكاري هاي دفاعي – نظامي ايران و آفريقاي جنوبي بي ترديد جهش بزرگي در سطح روابط دو كشور در اين حوزه ايجاد خواهد كرد.
وزير دفاع آفريقاي جنوبي با انتقاد از ساختار سازمان ملل و شوراي امنيت و اعمال تحريم هاي ظالمانه عليه جمهوري اسلامي ايران گفت : با اقدامات خوب رئيس جمهور ايران جناب آقاي دكتر روحاني و تصويب برجام ،شرايط خوبي براي گسترش همكاري با ايران فراهم شده و ما اين فرصت را مغتنم شمرده و همكاري هاي خود را با ايران تقويت خواهيم كرد.
ح.اب1529
انتهای پیام***

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط