وجود ظرفیت­ های گسترده دوکشور زمینه مناسبی را برای توسعه همکاری­های دوجانبه فراهم کرده است

امیر سرتیپ محمد احدی رئیس امور بین الملل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در جریان برگزاری دومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری­های دفاعی دو کشور با ماپیسا انکاکولا وزیر دفاع آفریقای جنوبی ملاقات کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، وی که به منظور شرکت در دومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری­های دفاعی میان دو کشور به پرتوریا سفر کرده بود در دیدار با ماپیسا انکاکولا ضمن ابلاغ سلام­ امیر حاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران  به همتای آفریقای جنوبی خود از نلسون ماندلا به عنوان یکی از رهبران آزادیخواه جهان که عمر خود را وقف آزادی و برابری نمود، یادکرد.
امیرسرتیپ دوم احدی در این دیدار با اشاره به فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در قطع رابطه با رژیم آپارتاید در روزهای ابتدایی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ویژگی­های ژئوپلتیک و همچنین اراده سیاسی رهبران و نیز ظرفیت­های گسترده و متعدد موجود میان دو کشور را زمینه مناسبی برای توسعه و تقویت همکاری­های دوجانبه به ویژه در حوزه دفاعی و نظامی عنوان کرد.
وی با اشاره به دلایل و ریشه­های توسعه تروریسم در منطقه غرب آسیا، جمهوری اسلامی ایران را خط مقدم مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و تجزیه طلبی در منطقه دانست و ضمن اظهار تاسف از فاجعه  انسانی در یمن و سکوت مجامع بین المللی در قبال آن، سیاست یکجانبه گرایی آمریکا در جامعه بین­المللی و از جمله خروج یک جانبه این کشور از برجام را مورد نکوهش قرار داد.
رئیس امور بین الملل وزارت دفاع در این دیدار با اشاره به تفاهم نامه همکاری­های نظامی میان دو کشور، در سال 1395، برآمادگی کشورمان جهت تقویت همکاری­های دوجانبه تاکید کرد.
در این دیدار خانم انکاکولابا اشاره به سیاست راهبردی این کشور در تداوم راه و مسیر نلسون ماندلا در همکاری با کشورهای مستقل و همسو، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که همواره در شرایط سخت و دشوار از آفریقای جنوبی حمایت نموده است، نام برد.
وی با اشاره به عدم تاثیرپذیری از کشور ثالث در همکاری با کشورهای جهان، بر توسعه و تقویت همکاری­های دفاعی و نظامی میان دو کشور تاکید کرد.
گفتنی است در جریان برگزاری این اجلاس طرفین راهکارهای توسعه مناسبات نظامی، دفاعی، آموزشی و علمی را مورد بررسی قرار دارند.
انتهای پیام/

گزارش تصویری- برگزاری دومین کمسیون مشترک همکاری های دفاعی جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی

لینک کوتاه: 
دسته بندی: 
وزارت دفاع

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط