متن سخنرانی وزیر دفاع در " کنفرانس بررسی مسائل امنیت بین المللی "در مسکو

سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که به دعوت رسمی ارتشبد سرگئی شویگو وزیر دفاع فدراسیون روسیه به این کشور سفر کرده در کنفرانس بررسی مسائل امنیت بین المللی سخنرانی نموده است که متن آن در ادامه می آید:   

«بسم‌الله الرحمن الرحيم»آقاي رئيس، هيأت‌هاي محترم، خانم‌ها و آقايان باعث افتخار است كه به عنوان وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران در اين اجلاس با اهميت سخن مي‌گويم. موضوع سخن من تشريح دكترين دفاعي جمهوري اسلامي ايران در قبال اصلي‌ترين مسائل امنيت بين‌الملل است.هيأتهاي محترم جمهوري اسلامي ايران كشوري است كه استراتژي دفاعي آن بر محور خوداتكائي داخلي و تكيه بر روابط سودمند دوجانبه با كشورهاي دوست و علاقه‌مند استوار است، كه تهاجم در آن جايي ندارد اما سركوب متجاوزان با قدرت و بدون ترديد صورت خواهد گرفت. در اين دكترين براساس نظر و فتواي رهبر انقلاب اسلامي توليد و استفاده از سلاحهاي كشتار جمعي چه هسته‌اي و چه شيميايي حرام تلقي و مطرود است. اما قدرت دفاعي متكي بر سلاحهاي متعارف براي ايجاد بازدارندگي مؤثر در مقابل هر متجاوزي كه به اين سلاحها مجهز و قصد تجاوز به جمهوري اسلامي ايران را داشته باشد اولويتي غيرقابل ترديد است. لذا با تكيه بر اين اصول اجازه مي‌خواهم تا ضمن اعلام آمادگي مجدد كشورم به انجام تعهدات منطقه‌اي و بين‌المللي و دو جانبه با ديگر كشورها و مناطق جهان، مواضع كشورم را درباره اصلي‌ترين تهديدات امنيت بين‌الملل بازگو نمايم.

1- تروريسم من به عنوان وزير دفاع كشوري كه خود قرباني تروريسم كور و مزدور كه متأسفانه مورد حمايت و پناه مدعيان مبارزه با تروريسم و دفاع از حقوق بشر مي‌باشند اعلام مي‌نمايم، دولت و ملت ايران همچون گذشته با هر نوع تروريسم، خصوصاً دولتي، مخالف است . امروز تروريزم بخاطر اشتباهات راهبردي و حمايتهاي بي‌دريغ امريكا و هم پيمانانش و كمكهاي مالي- تسليحاتي و آموزشي آنان از شرايط تهديد امنيتي به وضعيت خطرناك تهديد نظامي تبديل شده و لذا مبارزه با ترور و تروريزم سازمان يافته وظيفه‌اي جدي براي همه كشورهاي مسئول مي‌باشد. لزوم تأكيد بر مبارزه با زمينه‌هاي شكل‌گيري تروريزم كه ريشه‌هاي آن در بي‌عدالتي، تبعيض، استبداد و استثمار ملت‌هاي تحت ظلم و ستم نهفته، تلاش براي توقف فعاليت‌هاي گسترده آنها كه در قالب گروههاي مسلح افراطي و خشونت‌طلب متجلي است جز با عزم جهاني امكان پذير نمی باشد.عاليجنابان فرصت را مغتنم شمرده به برخي كشورهاي منطقه كه با فريب انسانهاي ساده دل و متعصب، آنها را به وعده بهشت جاويدان به سمت دوزخ ابدي رهسپار مي‌كنند و به افراد ناآگاهي كه فكر مي‌كنند مي‌شود از روي جنازه‌هاي مردم بي‌گناه عراق، افغانستان، سوريه و ديگر نقاط جهان به بهشت خداوند وارد شد، هشدار مي‌دهم كه اين راهي بي‌سرانجام و مخالف صريح روش و منش همه انبياء الهي خصوصاً خاتم پيامبران مي‌باشد.  

2- گسترش سلاحهاي كشتار جمعي گسترش سلاحهاي كشتار جمعي و تهديد به استفاده از آنها در مواقعي كه دولتها نگاهي محدود و گذرا به امنيت خود و نظام بين‌المللي دارند نظير تهديد دولت كلينتون به استفاده از سلاح‌ اتمي و عمليات نظامي بوش در افغانستان و عراق به بهانه واهي مبارزه با تروريسم و وجود سلاحهاي كشتار جمعي در عراق نشان مي‌دهد كه خطر ناديده گرفتن قواعد و مقررات بين‌المللي، بخصوص توسط دولتهاي مدعي مقابله با تروريسم و سلاحهاي كشتار جمعي، چقدر خطرناك است. من وزير دفاع كشوري هستم كه با تمام وجود آثار زيانبار و بي‌رحمانه استفاده از سلاحهاي شيميايي را توسط دولت و ارتش بعثي صدام كه در سايه سكوت دردناك جامعه بين‌المللي و نهادهاي آمره آن مكرراً اتفاق افتاده، حس مي‌كنم؛ حملات وحشيانه‌اي كه نه تنها مردم ايران بلكه مردم عراق را نيز در حلبچه به كام مرگي دردناك كشاند كه پيامدهاي آن تا نسلهاي بعدي نيز باقي است. من معتقدم نظارت و مقابله بدون تبعيض با گسترش سلاحهاي كشتار جمعي در همه جهان و بخصوص در خاورميانه ضامني براي نهادينه شدن امنيت و كارآمد شدن قوانين و مقررات بين‌المللي در نزد اعضاي جامعه جهاني است. در همين راستا حمايت همه جانبه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران را از ادامه مذاكرات هسته‌اي با گروه 1+5 اعلام و خواستار رفع تحريمهاي ظالمانه و ابطال قطعنامه‌هاي صادره در شوراي امنيت سازمان ملل كه به بهانه‌هاي واهي عليه كشورم صادر شده هستم.

3- دخالتهاي سياسي   سومين عامل تهديد صلح و امنيت جامعه جهاني دخالتهاي سياسي آمريكا و برخي هم‌پيمانان اصلي آن در امور داخلي ديگر كشورهاست كه نتايج زيانبار آن‌ را در جاي جاي كره زمين شاهديم. به عنوان وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران اعلام مي‌کنم كه ما مطلقاً با اغواگري آمريكا و هم‌پيمانانش در سوء استفاده از واژه‌هاي مقدس و گران سنگ نظير: آزادي، امنيت، دموكراسي، مقابله با استبداد و دیکتاتوری براي سرنگوني دولتهاي قانوني و انزواي كشورهاي استقلال‌طلب مخالفيم.ما اين رويه‌ها را يكي از اصلي‌ترين عوامل تهديد صلح و امنيت بين‌المللي و عامل اصلي رشد و توسعه تروريسم مي‌دانيم. ما معتقديم مداخله قدرتها با هدف‌هاي منفعت‌طلبانه و غيرانساني جز بحران و عدم امنيت پيامدي نخواهد داشت.

4- نهادهاي امنيتي: اما يك واقعيت تلخ ديگر آنست كه متأسفانه نهادهاي امنيتي متعدد در منطقه و جهان نتوانسته‌اند براي حل و فصل ريشه‌اي و عادلانه بحرانهای امنیتی اقدام مؤثري نمايند. بسياري از نهادهاي امنيتي موجود، فراگير نبوده و گاه به تشديد تعارضها كمك كرده‌اند. بسياري از بحرانهايي كه در بحث پيش‌تر به آن اشاره شد، موضوعاتي هستند كه بدون حضور و مشاركت فعال دولتهاي منطقه امكاني براي حل و فصل آنها وجود ندارد و مداخله اين نهادها بيشتر بر «منطق قدرت و نه منطق اجتماعي و بومي» منطقه‌اي صورت مي‌گيرد. مسائل امنيتي در خاورميانه و قفقاز و آسياي مركزي با واقعيتهاي پايدار تاريخي و اجتماعي و مردم منطقه ارتباط دارند و كمتر با سياستهاي قدرت محور دولتها و نهادهاي دوردست قابل حل و فصل هستند. ما اين موضوع را در مورد ناتو در افغانستان ديده‌ايم.  امروز حجم توليد و انتقال مواد مخدر در افغانستان و نيز قدرت طالبان در مناطق مختلف، بسيار بيش از گذشته شده است و بعيد مي‌دانم روزي كه ناتو منطقه را ترك كند، امنيت بيشتري بر جاي مانده باشد. موضوعي كه اكنون در مورد فعاليتهاي تروريستها در عراق هر روز مطرح مي‌شود، نشان مي‌دهد كه امنيت را نمي‌توان با نهادهاي دوردست حل و فصل كرد، بلكه اين مشاركت كشورهاي منطقه است كه در راستاي «سياست دفاعي و امنيتي همكاري جويانه» مي‌تواند با سازوكار بومي و محلي در مقابله با تهديدات مشترك، مؤثر واقع شود. سياست‌هاي طمع ورزانه و گسترش نهادهاي امنيتي دور از منطقه و پيش روي آنها به سمت شرق، به قيمت ايجاد شكاف و تقسيم منطقه و رودرو قراردادن دولتها، كمكي به امنيت منطقه  نخواهد كرد.

5- رعايت اصول و احترام به ارزش‌هاي بين‌المللي   براي تأمين امنيت بين‌المللي ضرورت دارد قدرتهاي مدعي وضع مقررات و قواعد بين‌المللي بيش از ديگران به اصول و ارزش‌هاي بين‌المللي پايبند باشند. نقض قوانين از سوي آنها شايد پيگرد ملموسي نداشته باشد، اما نقش آن در تخريب اين ارزش‌ها‌ و جلوگيري از نهادينه شدن آنها در جامعه بين‌المللي بسيار برجسته است. ناديده گرفتن حريم‌هاي شخصي و ملي دولت‌ها در سايه برخورداري از ابزارها و نرم‌افزارهاي پيشرفته جاسوسي نقض آشكار قوانين بين‌المللي و تهديدي عليه امنيت جهاني است. بهره‌گيري از استانداردهاي دوگانه در برخورد با مسائل بين‌المللي و معظلات منطقه‌اي و جهاني يكي از فريب‌كاريهايي است كه منجر به پيچيده شدن مسائل جهاني مي‌شود.

خانم‌ها / آقايان و هيأتهاي محترم گرچه  مي‌دانم مسائل امنيت بين‌الملل به پنج موضوع فوق محدود نمي‌شود و مسائل فراوان ديگري را مي‌شود در اين رابطه برشمرد اما به اعتقاد من تمركز بر اين پنج موضوع از اولويت بيشتري برخوردار است. اجازه مي‌خواهم كه در خاتمه سخنانم اعلام نمايم جمهوري اسلامي ايران در سه دهه اخير بيش از هر دولتي براي ثبات و امنيت منطقه‌اي و بين‌المللي كوشيده است و در اين رابطه براي حل و فصل بحرانها و مشكلات امنيتي در آسياي مركزي، قفقاز، عراق، سوريه، لبنان و فلسطين گامهاي مهمي برداشته و به اين تلاشها بدون وقفه ادامه خواهد داد. من معتقدم گرچه هركدام از ما، از كشوري با فرهنگ و انديشه‌اي متفاوت و با ديدگاهي مختص به خودمان به اين گردهمايي آمده‌ايم، اما همه ما اذعان داريم كه امينت، خواسته همه ابناء بشر و توسل به زور راه ‌حلي مطرود و پرهزينه است كه نه تنها امنيت نمي‌آورد بلكه توليد نفرت كرده و خشونت مي‌آفريند. مقابله با خشونت‌گرايي، افراط‌گري و تروريسم، امری ضروري و اجتناب ناپذیر براي تأمين امنيت بين‌المللي است. رياست محترم جمهوري اسلامي ايران در نشست ساليانه سازمان ملل متحد در سال 2013 طرح «جهان عاري از خشونت و افراط‌گري» را پيشنهاد دادند که مورد استقبال و تصويب اكثريت قاطع اعضاي سازمان قرار گرفت.  براي تقويت امنيت و گسترش همكاري‌هاي منطقه‌اي، بايد بيش از گذشته به ظرفيت‌هاي درون منطقه‌اي توجه كرد. براي تحقق چنين امري مي‌توان از همين جا، نشست‌هايي را براي گفتگو، رايزني و نهادسازي تنظيم کرد . لذا شايسته است اين اصول بنيادين و شناخته شده را اساس رفتار متقابلمان براي حل و فصل اختلافها و رسيدن به تفاهم قرار داده و تلاش كنيم تا تفاوت در برداشت از منافع ظاهراً متفاوت را زمينه‌اي براي شنيدن سخن يكديگر و كمك به فهم متقابل و تلاش براي يافتن راه حلي پايدار براي برقراري صلح و امنيت در جهان قرار دهيم. مجدداً آمادگي كشورم را براي همكاري در اين مسير به همگان اعلام مي‌نمايم. در پایان اجازه می خواهم از میزبانی خوب و مهمان نوازی گرم برگزارکنندگان این کنفرانس به ویژه وزیر محترم دفاع فدراسیون روسیه تشکرکنم .

                                    متشكرم

ح.اب1529

انتهای پیام***

 

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط