كاوشگر پژوهش با موفقيت به فضا پرتاب و بازيابي شد

دانشمندان و متخصصان فضايي جمهوري اسلامي ايران "كاوشگر پژوهش" حامل دومين ميمون فضايي را به منظور توسعه تحقيقات فضايي با موفقيت به فضا پرتاب و بازيابي نمودند.

به گزارش ستاد اطلاع‌رساني فضايي ايران؛ كاوشگر پژوهش، آخرين محموله زيستي، حامل دومين ميمون فضايي با نام «فرگام» ، بامداد امروز توانست مأموريت زيرمداري خود را با موفقيت كامل پشت سر بگذارد تا جمهوري اسلامي ايران يك گام ديگر به اعزام انسان به فضا نزديك‌تر شود. اين ستاد اعلام كرد كاوشگر پژوهش كه حامل يك ميمون از نژاد رزوس بود پس از طي يك مسير زيرمداري تا ارتفاع 120 كيلومتر، در مدت زمان حدود 15 دقيقه توانست به زمين بازگردد و موجود زنده را سالم بازيابي نمايد. در طول اين مأموريت دانشمندان فضايي كشور توانستند علايم محيطي داخل محموله زيستي از جمله صوت، تصوير، تركيب گازي و علائم حياتي موجود زنده نظير نوار قلب و شاخصهاي تعيين كننده وضعيت عمومي در طول پرواز زيرمداري را ثبت و كنترل نموده و در ايستگاههاي زميني آنها را لحظه به لحظه رؤيت نمايند. اين اطلاعات ارزشمند دريافتي به متخصصان كشورمان اين فرصت را مي‌دهد تا در زمينه‌هاي گوناگون از جمله زيست فضايي، فيزيولوژي، هوافضا و مهندسي پزشكي، تحقيقات خود را در حوزه فناوري فضايي تكميل كنند. پرتاب كاوشگر پژوهش و بازيابي آن، گام بلند ديگري در راستاي نزديك شدن جمهوري اسلامي ايران به اعزام انسان به فضا به شمار مي‌رود. از ويژگي‌هاي جديد اين كاوشگر مي‌توان به استفاده از پرتابگر با سوخت مايع كه به دليل اعمال سطح شتاب و ارتعاش پايين‌تر بر محموله زيستي، نسبت به پرتابگرهاي قبلي جهت مأموريت‌هاي حامل موجود زنده از قابليت‌هاي بالاتري برخوردار است اشاره نمود؛ به‌كارگيري فناوري ضربه‌گير فرود براي كاهش ضربه وارده به موجود زنده در زمان نشست، حداقل‌سازي زمان جستجو و نجات محموله و پاسخگويي مطلوب چتر نجات در مرحله پاياني پرواز از ديگر ويژگي‌ كاوشگر پژوهش به شمار مي‌رود. گفتني است كه در بهمن ماه سال 1391 دانشمندان ايراني موفق شدند توسط "كاوشگر پيشگام" اولين ميمون را به فضا ارسال و به سلامت بازيابي نمايند. با تكرار اين موفقيت و دستاوردهاي جديد آن، جايگاه جمهوري اسلامي ايران در فناوري زيست- فضايي بيش از پيش تثبيت گرديد. جمهوري اسلامي ايران در سال 1387 با پرتاب كاملاً مستقل اولين ماهواره كاملاً ايراني با نام اميد در سال 1387 توانست وارد باشگاه فضايي جهان شود. شايان ذكر است كشورمان با امضاي قرارداد استفاده صلح‌آميز از فضاي ماوراي جو اراده خود را براي حضور در فضا و استفاده بشردوستانه از آن ابراز داشته است.

 

***

رئیس‌جمهور پرتاب موفق دومین موجود زنده به فضا را تبریک گفت رئیس‌جمهور در پیامی موفقیت دانشمندان فضایی کشور برای پرتاب دومین میمون فضانورد با نام «فرگام» به فضا و بازیابی سالم آن را تبریک گفت.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رییس جمهور در پیامی موفقیت دانشمندان فضایی کشور برای پرتاب دومین میمون فضانورد با نام فرگام به فضا و بازیابی سالم آن را تبریک گفت.

متن پیام حسن روحانی به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با عنایت الهی و تلاش های دانشمندان فضایی کشور در اولین روز از هفته پژوهش، کاوشگر پژوهش حامل دومین میمون فضانورد با نام فرگام برای نخستین بار توسط حامل سوخت مایع با موفقیت به فضا اعزام و در کمال صحت و سلامتی بازیابی گردید.

این موفقیت بزرگ را خدمت مقام معظم رهبری و ملت شریف و سرافراز ایران تبریک عرض می نمایم. توفیق روز افزون دانشمندان و پژوهشگران کشور را از خداوند منان خواستارم.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

ح.اب1529 انتهای پیام***

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط