سواحل مکران؛ گنجينه پنهان ايران است

سواحل مکران؛ گنجينه پنهان ايران است
سواحل مکران از مزيت‌هاي اقتصادي بالايي براي کشور برخوردار است که با توسعه زيرساخت‌هاي آن اين امر محقق مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري صداوسيما؛ علي اکبر سليماني دبير همايش فرصت هاي سرمايه گذاري در سواحل مکران گفت: در همايش يکشنبه از 37 کشور جهان حضور داشتند که 11 سفير از جمله مهمانان ويژه اين همايش بودند که با توجه به دوره قبل اين همايش از کيفيت بالايي برخوردار بود.
سلیمانی دبير همايش فرصت هاي سرمايه گذاري در سواحل مکران گفت:  سواحل مکران از شرق بندر عباس آغاز و تا مرز پاکستان ادامه دارد، اين منطقه حدودا 700 کيليومتر و 3.5 ميليون هکتار گستردگي دارد.
سليماني افزود: سرمايه گذاري در اين منطقه به اولويت هاي سرمايه گذاري پيشنهادي ما محدود نمي شود ولي آنچه ما به سرمايه گذاران پيشنهاد مي دهيم بهره برداري از مطالباتي است که جزو اولويت هاي 11 گانه دولت مي باشد.
دبير همايش فرصت هاي سرمايه گذاري در سواحل مکران ادامه داد: زيرساخت توسعه اسکه، پايانه نفتي و نقل و انتقال گاز از جمله اولويت هاي اوليه ما در توسعه زيرساخت هاي اين منطقه است اگرچه بحث آموزش، گردشگري و نيز ساخت و ساز را هم توامان دنبال مي کنيم.

او گفت: بسياري از زيرساخت ها در کشور توسط بخش خصوصي محقق شده از جمله توسعه اتوبان ها، لذا توسعه حمل و نقل ريلي و غيره نيز مي تواند توسط بخش خصوصي به انجام برسد، حضور بخش خصوصي مي تواند به توسعه زيرساخت ها در اين منطقه سرعت بيشتري ببخشد.

ايرج تاج الديني رئيس دبيرخانه ستاد توسعه سواحل مکران گفت: در گويش بلوچ مکران با فتحه تلفظ مي شود و بعضا در اشعار فردوسي گويش اين سواحل با ضمه مطرح است که در مجموع همه اين گويش ها صحيح است.
او افزود: اين سواحل مزيت هايي از جمله در بحث ترانزيت حائز اهميت است و مي تواند شبه جزير هند را به غرب و اروپا متصل کند.
رئيس دبيرخانه ستاد توسعه سواحل مکران گفت: در کشاورزي و شيلات نيز اين منطقه داراي مزيت است زيرا صيدهايي در اين سواحل بدست مي آيد که در کل منطقه بي بديل است، نيز به دليل شرايط آب هوايي نيز بهترين منطقه براي توسعه گلخانه و گردشگري است که متاسفانه شناخته شده نيست.
تاج الديني افزود: همه کشورهاي خليج فارس در تلاشند تا خود را به اقيانوس وصل کنند اين درحالي است که ما اين موقعيت را از طريق اين سواحل به آساني در اختيار داريم و مي توانيم صادرات نفت را در درياي عمان دنبال کنيم.
وی اظهار داشت : بحث شهرسازي و ورود سرمايه گذاران و نيز بحث انرژي از ديگر مزيت هاي سواحل مکران است.
رئيس دبيرخانه ستاد توسعه سواحل مکران افزود: ما در طرح جامع توسعه اين مناطق يک چشم انداز 3 مرحله را درنظر گرفته ايم که در مرحله نخست توسعه زيرساخت ها از جمله توسعه راه آهن، پتروشيمي و غيره را در دنبال مي کنيم، از سوي ديگر در تلاشيم تا جمعيتي بالغ بر يک ميليون نفر در اين منطقه ساکن شوند درحالي که توسعه سکونت گاهي در منطقه هنوز شکل نگرفته و قرار است 200 هزار شغل نيز در اين منطقه ايجاد شود.
تاج الديني گفت: هنوز مطالعات دقيق تري براي ساير چشم اندازهاي اين منطقه صورت نگرفته است اما ما شهر توريستي تيس را براي منطقه در نظر گرفته ايم.
او افزود: پيش بيني مي کنيم که با توسعه اين منطقه، شهرهاي کوچک و حاشيه اي اين منطقه نيز توسعه يابد، اگر همه چيز خوب پيش روند فاز دوم نيز حدودا 6 ساله به طول مي انجامد.
وي گفت: مزيت هاي منطقه اي از جمله اولويت ها براي توسعه سواحا مکران است از جمله شيلات که کار منطقه اي به حساب مي آيد از اين رو براي اشتغال زايي در منطقه توسعه شيلات لازم است اگرچه بخش گردشگري سهم بالايي دراشتغال زايي اين منطقه خواهد داشت.
رئيس دبيرخانه ستاد توسعه سواحل مکران افزود: توسعه شيلات، کشاورزي و گردشگري از جمله اولويت هاي منطقه اي ما در اين منطقه است اما برخي زمان برند از جمله بحث ترانزيت يا پتروشيمي اگرچه آنها نيز در بحث اشتغالزايي مهم هستند اما مزيت هاي منطقه اي از اهميت بيشتري براي اشتغال زايي برخوردار است.
وی خاطر نشان کرد: توسعه زيرساخت ها از جمله وظايف و تکاليف دولت هاست از جمله راه سازي، لايروبي سواحل و غيره. ما به دنبال ايجاد اشتغال در منطقه هستيم اگرچه هنوز هيچ طرح تشويقي براي سرمايه گذاران اين منطقه در نظر نگرفته ايم.
انتهای پیام/

دسته بندی: 
وزارت دفاع

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط