سردار دهقان:اسرائیل در داخل سرزمین اشغالی محصور شده است/نگذاشتیم آمریکا در منطقه به اهدافش برسد

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: وجود دانشمندانی متعهد که با روحیه جهادی و با اعتقاد تمام عیار به خویشتن در عرصه صنعت دفاعی کار می‌کنند مهمترین نقطه قوت این صنعت است.
به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع؛ سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح شامگاه سه‌شنبه طی سخنانی در برنامه تیتر امشب که از شبکه خبر سیما پخش شد، با بیان اینکه عمق توان فنی ما در دوران شاه به سرهم کردن قطعات وارداتی از خارج بود، اظهار کرد: در دوره پس از انقلاب عناصر اصلی مدیریت و برنامه ریزی که در گذشته به دست خارجی‌ها و به خصوص امریکایی‌ها بود از دست آنها گرفته شد و ما امروز در زمینه طراحی و مهندسی از تجربیات خودمان استفاده می‌کنیم.
وی با بیان اینکه اعمال تحریم های فراوان علیه ایران و ایجاد محدودیت هایی توسط دشمنان و به خصوص تجربه دوران دفاع مقدس ما را در صنایع دفاعی به قدرت و تولید داخلی رساند، ادامه داد: ما همواره در معرض تهدیدات جدی هستیم و قاعدتاً با یک موج از تهدیدات مواجهیم که در بازه زمانی مختلفی می تواند ظهور پیدا کند. پس پیش بینی کرده ایم که در برابر آن مقابله کنیم و امروز با صراحت اعلام می کنم که ما مقادیر فراوانی از نیازهای خود را در برابر عناصر تهدید کننده،‌ در تمامی مراحل ساخت، طراحی و آموزش را در درون خودمان تامین می‌کنیم.
وزیر دفاع درباره مهمترین اصل دکترین دفاعی جمهوری اسلامی گفت: مهمترین اصل این دکترین مبتنی بر بازدارندگی موثر است که از یک طرف تلاش می کنیم پیشرفته ترین ابزارها را در اختیار داشته باشیم و از سویی دیگر می کوشیم تا در بعد مدیریتی و سازمانی نیز در بالاترین سطح قرار گیریم.
دهقان با بیان اینکه اطاعت از فرماندهی کل قوا امروز به عنوان یک تکلیف شرعی مطرح است، اظهار کرد: ما از تجربیاتی که در طول دوران دفاع مقدس و در بحران های پس از آن تجربه کرده ایم بازدارندگی را برای خود طراحی کرده ایم که در عمق راهبردی خود نیروهای مسلح را در کنار پشتیبانی ملت و بهره برداری از رهبری نظام ترکیب کرده‌ایم.
وی در پاسخ به پرسشی در زمینه اهمیت افزایش توان دفاعی کشور اظهار کرد: می توان گفت که این موضوع صورتی مبنایی دارد  و هر موجودی برای ادامه حیات خود نیازمند یک ابزار دفاعی است تا حیات و بقاء خویش را در سایه امنیت تضمین کند. ما نیز به عنوان نظام جمهوری اسلامی که اولا برآمده از خواست مردم بوده‌ایم و براساس احکام شریعت عمل می کنیم که در آن دفاع از خود واجب تلقی شده است، موقعیتی داریم که در آن از ویژگی هایی چون استکبارستیزی و عدالت خواهی بهره مندیم.
وزیر دفاع ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی بحثی با نام بازدارندگی وجود دارد که به معنای یک دفاع همه جانبه است و همه عناصر جمهوری اسلامی را در برابر دشمن آماده می کند تا متجاوز را چنانچه تجاوزی صورت داد به سختی تنبیه کند.
دهقان با اشاره به مهمترین نقطه قوت صنعت دفاعی کشور اظهار کرد: وجود دانشمندان متعهدی که با روحیه جهادی و اعتقاد تمام عیار به خویشتن و پیشرفت در عرصه های مختلف صنعت دفاعی کار می‌کنند و در کارشان قادر هستند هر نوع توانمندی و محصولی را که می‌خواهیم تولید کنیم، مهمترین نقطه قوت صنعت دفاعی کشورمان است.
وی با بیان اینکه برخورد ما در برابر تهدیدات همواره به یک شکل نخواهد بود، بود گفت: ممکن است یک تهدید همطراز تلقی شود و یک تهدید نیز دارای این همطرازی نباشد. به عنوان مثال ما هیچ کدام از همسایگان خود را به عنوان تهدید خودمان تلقی نمی‌کنیم و تهدیدات را فرامنطقه‌ای می بینیم که این تهدید فرامنطقه‌ای ابتدا آمریکا و سپس رژیم صهیونیستی و اذناب آن است که در این زمینه پارامترهای مختلفی را در نظر می گیریم تا به گونه‌ای عمل کنیم تا در روز مبادا غافلگیری از سوی دشمن علیه ما رخ ندهد و از آن سو نیز باید بکوشیم تا بیشترین آسیب را به دشمن بزنیم و بالاترین سطح از بازدارندگی را دارا باشیم.
دهقان با اشاره به اینکه امروز صنعت دفاعی کشور در عرصه دریایی، هوافضا، پدافند هوایی و سایبر پیشرفت قابل توجهی داشته و محصولات موثری را ارائه کرده است، اظهار کرد: ما نمی توانیم به طور مطلق به نقطه ضعفی در صنعت دفاع کشورمان اشاره کنیم چرا که در شرایط موجود وضعیت قابل قبولی داریم و چنان چه این وضعیت تغییر کند باید متناسب با تغییر شرایط وضعیت خود را نیز ارتقا دهیم تا همواره بهترین شرایط را داشته باشیم و در مواجه با تهدیدات در مرزها آمادگی پاسخ را از دست ندهیم و در عین حال در بخش صنایع دفاعی هم توانمندی‌های خود را به هنگام کنیم.
وزیر دفاع با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی موجودیت و مشروعیت رژیم صهیونیستی را هرگز نپذیرفته و نمی پذیرد، اظهار کرد: وجود اسرائیل در منطقه یک عامل بی ثبات کننده است اما امروز تهدید تروریست های تکفیری که ساخته ی آمریکا، اسرائیل و متاسفانه برخی کشورهای عرب منطقه و در راس آنان عربستان سعودی است، در برخی نقاط منطقه به عنوان عامل ناامن ساز شناخته می شود که می تواند کلیت منطقه را دچار ناامنی کند.
وی ادامه داد: تروریست ها در ذات خود تهدید جهانی هم هستند و تنها خود را به منطقه محدود نخواهند کرد. همانطور که کوشیده اند با یارگیری از کشورهای مختلف دنیا نقاط گوناگون جهان را ناامن کنند به همان صورت می توانند عامل تهدید کشورهایی که از آنان حمایت می کنند هم باشند.
دهقان با اشاره به توانمندی های صنعت دفاعی کشور اظهار کرد: ما امروز جز در موارد معدودی از تولید مواد اولیه یا قطعاتی با فناوری های بسیار بالا قادریم سایر موارد را در کشور خودمان تامین کنیم و البته با توجه به فرمان رهبری مبنی بر افزایش توانمندی ها در قطعه سازی نظامی این موضوع را هم در برنامه قرار داده ایم و فعالیت های گسترده ای را با همکاری شرکت های دانش بنیان در این زمینه دنبال کردیم.
وزیر دفاع ادامه داد: ما امروز به سطح خودکفایی ۸۵ درصد در عرصه صنعت دفاعی کشورمان رسیده ایم و می کوشیم در آینده بخش باقی مانده را هم کوشش دهیم. البته ما هیچ گاه در شرایط ویژه خود را نیازمند و وابسته خارج از کشور نخواهیم کرد چرا که برای ما این موضوع قابل قبول نیست که تولید قطعات یا ابزارهای نظامی را در سطح تعیین کننده با حمایت کشورهای خارجی انجام دهیم تا اگر آنها حمایت خود را از ما قطع کنند دیگر به آن ابزار و قطعات دسترسی نداشته باشیم. ما این شرایط را به هیچ وجه نمی پذیریم و تنها می کوشیم تا با توجه به موضوع به صرفه بودن، سرمایه گذاری های خود را انجام دهیم. به طوری که تولید قطعاتی که می توانیم آنها را در کشور هم تهیه کنیم اما برایمان صرف نمی کند از خارج تامین کنیم.
وی با اشاره به رویکرد نوآوری باز و توسعه آن در عرصه صنعت دفاعی کشور اظهار کرد: ما کوشیده ایم تا رویکرد نوآوری باز را در کشور توسعه دهیم و به طور کلی همه آنچه که می خواهیم را طراحی کرده و دیگران را برای تولید آن به کار گیریم و در واقع بهترین ها را با خود همراه کنیم.
دهقان ادامه داد: ما هم اکنون با ۳۵۰۰ شرکت کار می کنیم و می کوشیم که سطوح آنها را به رده اول برسانیم و همچنین از مشاوره مشاوران هم استفاده کنیم تا با یک ارتباط سازنده در عرصه پیشرفت صنعت دفاعی کشور گام برداریم.

وی در پایان با اشاره به تولید نخستین کشتی اقیانوس شناسی کشور با نام کاوشگر خلیج فارس اظهار کرد: از قابلیت های این محصول جدید این است که باید بتواند برداشت درستی از سطح بستر دریا ارائه کند و وضعیت ترکیبی آب و وضعیتی که برای کشتیرانی و مطالعه آبهای دریایی مورد نیاز است را به طور مستمر انجام دهد. همچنین این شناور به تجهیزاتی مجهز شده که بتواند اقیانوس پیما باشد و در وضعیتهای متفاوت آب و هوایی در دریاها و اقیانوسها حرکت و مأموریت های محوله را انجام دهد.
ح.اب1529
انتهای پیام***

 

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط