سالانه ۶۰۰ دانش آموخته وظیفه با تخصص های مرتبط، دستیار پژوهشی پروژه‌های دفاعی می شوند

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز شنبه توافقنامه همکاری های مشترک امضا کردند.
به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع ؛ براساس این توافقنامه‌ که در وزارت علوم به امضا رسید ، سالانه ۶۰۰ دانش آموخته وظیفه (تحصیلات تکمیلی) با تخصص های مرتبط، دستیار پژوهشی پروژه‌های دفاعی می شوند.
تعریف ۳۰ فرصت مطالعاتی سالانه برای اعضای هیئت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور براساس شیوه نامه مورد توافق دو وزارتخانه علوم و دفاع از بندهای مهم این توافقنامه است.
همچنین براساس این توافقنامه وزارتخانه های علوم و دفاع دوره های پسا دکترا را جهت استفاده ازظرفیت فارغ‌التحصیلان دوره دکترای تخصصی در آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم تعریف و ایجاد می کنند.
گفتنی است محور اصلی توافقنامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارت علوم و وزارت دفاع، سفارش پروژه‌های تحقیقاتی در مرز دانش و سازگار با ظرفیت های تحقیقاتی دانشگاههای کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی علاوه بر همکاری های موجود است.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مراسم انعقاد این توافقنامه گفت: یک سیر تکمیلی در همکاری صنایع دفاعی و دانشگاه ها از بعد از انقلاب بوده است.
سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان افزود: دراین دوره تلاش ما بر این شد تا مشکلاتی همچون قراردادها با چه افرادی بسته می شود، قراردادها با چه دانشگاه ها و قابلیت هایی منعقد می شود و اینکه کدام افراد و دانشگا ه ها امکان و زیرساخت های لازم پژوهشی دارند را بررسی کنیم.
وی ادامه داد: پروژه هایی را مورد اهتمام قرار می دهیم که اولا به آن نیاز و ثانیا توان اجرای آن را داشته باشیم. همچنین نیازمند بانک اطلاعاتی در این زمینه هستیم.
سردار دهقان گفت: اکنون در وضعیت قابل قبولی هستیم و در آستانه نظام مند کردن قرار داریم.
وی خاطر نشان کرد: وزارت دفاع علاقه مند به توسعه ظرفیت ها به کمک دانشگاه ها بوده و معتقد است صرفا نباید بهره برداری یک طرفه باشد.
وزیر دفاع گفت: در فضایی زیست می کنیم که تهدیدات در یک وضعیت فزاینده قرار دارد و به سمت پیچیدگی رفته از این رو آن چیزی که مورد اهتمام است حرکت صنایع دفاعی به سمت علوم دانش بنیان است تا یک شبکه گسترده ملی سامان دهیم.
وی افزود: این امر بدان سبب است تا اطمینان حاصل کنیم که قادریم از فاصله تشخیص نیاز تا بهره مندی از آن مسیر کوتاهی طی شود.
سردار دهقان اظهار داشت: باید زبان و درک مشترک ایجاد شود و دانشگاه ها تعهدات و ضرورت ها را متوجه باشند و این همزبانی با صنایع دفاعی تکمیل شود.
وی گفت: باید در حوزه دانش و فناوری در میدان دشمن بازی نکنیم بلکه در حوزه هایی باشیم که برای دشمن ایجاد غافگیری کند.
وزیر دفاع تصریح کرد: نکته بعدی این است که باید کارهایمان را هدفمند کنیم که می خواهیم در چه مسیری گام برداریم و به چه هدفی برسیم، از این رو باید با توجه به نیازها و واقعیت ها اولویت بندی کنیم.
سردار دهقان خاطر نشان کرد: امیدواریم در عرصه دفاع از کشور با وزارت علوم همکاری های گسترده ای داشته باشیم.
همچنین وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم اظهار داشت: همکاری بین حوزه آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی با وزارت علوم در تمامی زمینه ها از جمله صنایع دفاعی و نظامی و پروژه های مورد نیاز لازم است.
محمد فرهادی گفت: طی سال های 88 و 92 نیز توافقنامه هایی بین این وزارتخانه ها بسته شد که پیرو آنها یکهزار و 200 پروژه تحقیقاتی به دانشگاه ها و مراکز علمی سفارش شد، بخش زیادی این پروژه ها به اتمام رسید و تعدادی نیز در دست اجرا است.
وزیر علوم افزود: این نشست در ادامه آن روند همکاری ها بوده تا تفاهمنامه مکمل و جدیدی منعقد شود که عمدتا در عرصه های جدید علمی صنایع نظامی و دفاعی با توجه به آینده نگری است.
وی خاطر نشان کرد: علم جدید امکانات دفاعی جدید را می طلبد و همچنین عوامل دشمنی نیز جدید شده و برهمین اساس نیاز به آینده پژوهی داریم.
وزیر علوم گفت: اکنون 4 میلیون و 300 هزار دانشجو و بیش از 800 هزار عضو هیات علمی در کشور داریم که به منزله سرمایه دانشی و انسانی به شمار می روند و باید از این سرمایه نهایت استفاده مناسب و مطلوب را ببریم.
فرهادی اظهار کرد: باید شیوه نامه تعامل اجرای پروژه ها و تعریف پروژه های بزرگ و توزیع بر اساس توانمندی دانشگاه ها و بهره مندی از توان پارک های علم وفناوری در دستور کار قرار گیرد.
وی گفت: معتقدم مناسب است این جلسات به صورت فصلی با وزیر دفاع برقرار شود.
وزیر علوم اظهار کرد: این توافقنامه در راستای استمرار همکاری ها و تکمیل پروژه های مشترک منعقد می شود و با توجه به اینکه مراحل قبلی انجام شده، اکنون افق جدیدی از سفارش پژوهشی مرزهای دانش با مدل مشارکتی به وجود آمده است.
در ادامه این مراسم معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۴۷۰ پروژه دفاعی مشترک میان دانشگاهها و صنایع دفاعی کشور انجام و تکمیل شد و ۴۲۷ پروژه نیز در حال انجام است.
وحید احمدی گفت: از اسفندماه ۱۳۹۲ همکاری های میان دانشگاهها و صنایع دفاعی کشور با امضای تفاهم نامه مشترک میان وزارت علوم و وزارت دفاع سرعت ویژه‌ای گرفت و ۱۲۰۰ پروژه همکاری مشترک تعریف شد.
وی با تاکید بر اینکه توافق نامه مشترک وزارت علوم و وزارت دفاع در استمرار همکاری های گذشته است گفت: با احتساب دانش آموختگان کشور و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ۹۵۰ میلیون نفر ساعت ظرفیت پژوهشی در کشور وجود دارد که به کارگیری حتی بخشی از این ظرفیت می تواند به صنایع دفاعی کشور کمک قابل ملاحظه‌ای کند.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: معمولاً در همه کشورها از جمله ایران صنایع دفاعی از بخش های بسیار پیشرفته صنعت هستند و همکاری مشترک میان دانشگاهها و صنایع دفاعی در نهایت به توسعه بیشتر کشور منجر می شود.
احمدی گفت: وزارت علوم و وزارت دفاع به این جمع بندی رسیده‌اند که پروژه‌های دفاعی در مرز دانش و پایه‌ای نیز به دانشگاهها واگذار شود و فقط محصول نهایی قابل استفاده هدف همکاری نباشد.
ح.اب1529
انتهای پیام***

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط