دکتر جهانگیری: محدودیت های دولت مانعی برای تامین نیازهای نیروهای مسلح نشده است

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اعمال کنترل برای تعلق بودجه به همه بخش ها بطور متعادل گفت: محدودیت های دولت به هیچ وجه برای ما مانعی نشده است که ما در ارتباط با تامین نیازهای نیروهای مسلح ، آنها را در محدودیت قرار دهیم.
به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع؛دکتر اسحاق جهانگیری عصر چهارشنبه در آئین افتتاح خط تولید باطری های پیشرفته خودرویی (ام.اس.تو) و رونمایی محصولات جدید خودرویی و نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت (سی.اچ.پی) افزود: در یک منطقه ناامن و پرتلاطمی که تمام دشمنان هدفگیری اصلی شان این بوده که حتما این کانون ناامنی را به داخل ایران بکشند و مردم ایران را با کارهایی بتوانند اذیت کنند خوشبختانه امروز به همت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ایران کانون ثبات منطقه است.
وی اظهار داشت: صمیمانه از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران از تک تک همه عزیزان و مسئولین، مهندسان، کارشناسان و صاحب نظران و مدیران وزارت دفاع تشکر می کنم.
جهانگیری گفت: با وجود محدودیت هایی که ما به جهت بودجه با آن روبه رو بودیم بخصوص در سال 94 و تا حدی اوایل امسال، در این دوره، دولت اصرار داشت که حتما به نیروهای مسلح و تامین نیازهای آنها به صورت ویژه بپردازد.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: می توانم در دولت در بحث های بودجه و نیازهایی که کشور دارد وقت بگذارم و کنترل کنم که بودجه به طور متعادل به همه بخش ها برسد.
وی اضافه کرد: در اوایل کار دولت یکی از جلسات پشت سر همی که باید برگزار می کردم در ارتباط با مسایل نیروهای مسلح بود که خوشبختانه با تصمیماتی که دولت گرفت هم در بخش ریالی و هم در بخش ارزی رشد قابل توجهی داشتیم و تا حد زیادی تامین شد.
جهانگیری ادامه داد: این غیر از بخش هایی است که ما در تامین نیروهای مسلح انجام دادیم و خیلی قابل گفتن نیست؛ محدودیت های دولت به هیچ وجه برای ما مانعی نشده است که ما در ارتباط با تامین نیازهای نیروهای مسلح ، آنها را در محدودیت قرار دهیم.
وی افزود: البته به صورت طبیعی نیاز دوستان بیش از این مبالغ بود که به آنها اختصاص پیدا کرده است و امروز در پیشگاه خدا شاکریم که به همت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مردم ایران در شرایط امنیتی بسیار عالی در حال زندگی هستند.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: این کانون ثبات منطقه فرصتی است که هم برای امن سازی منطقه همت کرده و هم تلاش کند که در منطقه شرایط امنی حاکم شود و هم در میدان عمل و هم در میدان گفت و گو و تعامل با دنیا تلاش خود را بر این متمرکز کنیم که بخشی از آلام مردم مسلمان منطقه تسکین پیدا کند و به نوعی شر این گروه هایی که مامور شده اند تا منطقه را ناامن کنند از سر مردم کوتاه کنیم.
جهانگیری گفت: من به عنوان فردی که شخصا با مسایل امنیتی سر و کار داشته ام واقعا گاهی اوقات انسان حرکت هایی از برخی از کشورهای منطقه می بیند و تاسف می خورد؛ آنها فکر می کنند می خواهند مثلا با جمهوری اسلامی مبارزه کنند.
وی ادامه داد: در برخی از میتینگ های تبلیغاتی که در غرب برگزار و برخی کشورهای منطقه در آن حضور پیدا می کنند که مثلا مردم یا دولت ایران یا نیروهای مسلح ایران پیامی از اشتراک اینها با گروه منافقین بگیرند؛ در بین مردم هیچ گروهی منفورتر از منافقین نیستند.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: این گروه منفوری که دستش به خون مظلوم ترین مردم این کشور آغشته شده است؛ از کاسب خیابان و افراد عادی که در خیابان زندگی می کردند فقط به جرم این که مسلمان بوده، نماز می خواندند و همراه انقلاب بودند تا مقامات این کشور رحم نکردند.
جهانگیری گفت: این منافقین آواره شدند و در زمانی که مردم ایران در یک جنگ نابرابر هشت ساله با صدام قرار داشتند هنرشان این بود که بروند در صف لشگریان صدام علیه مردم خودشان اسلحه بکشند.
وی افزود: اکنون بدبخت های تازه به دوران رسیده فکر می کنند اگر رفتند با آنها جلسه گذاشتند خیلی کار مهمی می شود. آمریکایی ها و اروپایی ها مدت ها با اینها جلسه گذاشتند و کاری نتوانستند بکنند.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: سرنوشت کسانی که با آنها گره بخورند مانند سرنوشت افرادی مثل صدام است. به هر حال ما شاکریم به خاطر داشتن چنین نیروهای مسلحی که این امنیت را برای کشور به ارمغان آورده و واقعا مردم و دولت ایران باید قدردان نیروهای مسلح از این منظر باشیم.
جهانگیری در ادامه، با بیان این که در زمینه مسایل اقتصادی و صنعت، ما شرایط ویژه ای داریم گفت: امسال مقام معظم رهبری فرمودند سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل. پیام امسال و این جملات این است که هر ایرانی علاقه مند نسبت به آینده ایران و مردم باید به صحنه و میدان عمل در زمینه حل مسایل تولید، اشتغال و بیکاری بیاید و هر اقدامی می تواند انجام دهد.

** بخش خصوصی باید میدان دار اصلی فعالیت اقتصادی کشور باشد
وی افزود: اصلا نباید کسی فکر کند میدان برایش محدود شده است؛ بخش خصوصی حتما میدان دار اصلی فعالیت اقتصادی کشور باید باشد و فعالیت و سرمایه گذاری کند. امروز من بسیار خوشحال شدم که در برخی کارهای صنعتی که انجام می دهیم برون سپاری کردیم و ده ها واحد صنعتی بخش خصوصی در بیرون از مجموعه وزارت دفاع، قطعات تولید می کنند.
جهانگیری افزود: خوشبختانه در قانون اساسی ما پیش بینی شده است که در زمان صلح توان نیروهای مسلح باید در خدمت توسعه و پیشرفت کشور قرار گرفته و به کمک دولت بیاید. ما در بخش صنایع دفاعی کشور هم صنایعی داریم که پشتیبان نیروهای مسلح و تامین کننده این نیروهاست و بر اساس گزارش وزیر دفاع میزان تولیداتشان در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته و نیازهای اصلی نیروهای مسلح را تامین کرده اند و در بخش صنایع دیگری که در بخش های غیر نظامی مصرف می شود رشد قابل توجهی داریم که نمونه اش واحدهایی است که امروز افتتاح کردیم.

**برخورداری از توان صادرات دو میلیون باطری به خارج از کشور
وی با بیان این که با افتخار توان صادرات دو میلیون باطری به خارج از کشور را داریم ادامه داد: این ظرفیت و متخصصانی که شکل گرفته اند یک سرمایه بزرگی است که می تواند به کمک صنعت کشور بیاید.

** اجبارا باید به سمت حمل و نقل الکترونیکی حرکت کنیم
جهانگیری افزود: کارهایی که در بخش دانش بنیان انجام گرفته، نیروگاه های سی.اچ. پی، نیروگاه های همزمان تولید برق و حرارت که در زمینه باطری های نسل جدید و باطری های لیتیومی اینها کارهای بزرگ منحصر به فردی است که در داخل یک کشور می تواند نیروهای اسنانی آن را طراحی و تولید کند. باید برای آن بازار مناسب تعریف کنیم.
وی با تاکید بر این که اجبارا باید به سمت حمل و نقل الکترونیکی حرکت کنیم افزود: در کشورمان بخصوص شهرهای بزرگ مانند تهران نیازمند این هستند که در زمینه حمل و نقل کار جدی انجام دهیم. اصلا حمل و نقل تهران در یک مطالعه ای که انجام گرفته سهم اصلی در آلایندگی تهران و وضعیت حمل و نقل این شهر دارد.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: اگر می خواهیم تمرکز دهیم روی یک موضوع برای حل مساله زیست محیطی تهران، حتما مساله حمل و نقل است. یک راهش این است که در کوتاه مدت بخشی از خودروهای فرسوده را خارج و خودروهای جدید جایگزین کنیم.
وی افزود: به جای سیستم بنزین سوز، سیستم گاز سوز را جایگزین کنیم و همه منابع در داخل کشور وجود دارد و در نهایت آنچه می تواند کارساز باشد این است که خودروها و موتورهای موجود برقی باشد و از آنها استفاده کرد.
جهانگیری گفت: البته در مقطع فعلی به دلیل این که قیمت اینها بالا خواهد بود حتما برای شهرندان استفاده از آنها شاید قدری دشوار باشد؛ باید راهکارهایی پیدا کنیم تا بتوانیم طوری عمل کنیم که برای مردم استفاده از اینها مقرون به صرفه باشد اما به هر حال این گامی است که باید حتما برداشته شود که خوشبختانه کارهای پژوهشی مناسبی صورت گرفته و کارهای تولیدی مناسبی انجام گرفته است.
جهانگیری همچنین با اشاره به دستاورد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در زمینه خارج کردن واحدهای صنعتی از تهران گفت: خارج کردن واحدهای صنعتی از داخل شهرها یک اولویت مهم است و وزارت دفاع در این زمینه کاری ارزشمند و ملی انجام داده است.

برای مشاهده گزارش تصویری این خبر به لینک گالری عکس در صفحه اصلی مراجعه فرمائید.

ح.اب1529

انتهای پیام***

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.