دستیابی به استانداردها و رقابت پذیری در عرصه جهانی را جامه عمل پوشاندیم

امیر حاتمی در مرکز استاندارد دفاعی وزارت دفاع: توانسته ایم با تکیه بر دانش بومی و برآمده از ظرفیت سرمایه های انسانی جهادگر، راهبرد وزارت دفاع که همانا دستیابی به استانداردها و رقابت پذیری در عرصه جهانی است را جامه عمل بپوشانیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، وزیر دفاع  همزمان با 22 مهرماه روز جهانی استاندارد  در حضور مدیران ارشد این وزارتخانه  با بررسی روندهای کیفی سازی محصولات تولیدی وزارت دفاع گفت:  به حول قوه الهی با تکیه بر دانش و توان بومی روندهای رو به رشد تولید محصولات دفاعی و امنیتی را با رعایت ملاحظات و استانداردهای بین المللی در اولویت قرار دادیم و امروز به جایگاه مطلوبی در تامین مطالبات نیروهای مسلح به لحاظ کیفی رسیده ایم.
امیر سرتیپ حاتمی  با اشاره به استاندارد کردن محصولات تولیدی وزارت دفاع به عنوان یک اصل مهم و اساسی در تولیدات صنعت دفاعی گفت:  توانسته ایم با تکیه بر دانش بومی و برآمده از ظرفیت سرمایه های انسانی جهادگر ، راهبرد وزارت دفاع که همانا دستیابی به استانداردها و رقابت پذیری در عرصه جهانی است را جامه عمل بپوشانیم.
وزیر دفاع با اشاره به نقش هیئت های فنی در شورای عالی و راهبردی استاندارد و کیفیت وزارت دفاع اظهار داشت: هیئت های فنی باید همواره از اعضاء مختصص و پایش شده به لحاظ علمی و عملیاتی باشند و بتوانند معنای مشترکی از مفهوم استاندارد بین سازنده و بهره بردار را پیاده سازی کنند.
وی با بیان اینکه مرکز استاندارد باید نقش خود را در تدوین استانداردها به درستی ایفا کند تصریح کرد: گاهی اوقات برداشت و انتظار ذینفعان و خریداران از مفهوم استاندارد با برداشت و عملکرد سازندگان محصولات در تداخل و به نوعی مغایرت دارد. براین اساس هیئت های فنی همواره باید در تسهیل ارتباط و ایجاد زبان مشترک و نهادینه کردن فرهنگ استاندارد ، نسبت به ارتقای کیفیت تجهیزات دفاعی، بر اساس خواست نیروهای مسلح و ذینغعان اطمینان دهند.
وی با اشاره به تلاش و هجمه دشمن در عرصه اقتصادی بیان کرد: عدم بهره برداری درست از منابع به عنوان یکی از اهداف جنگ اقتصادی نظام سلطه علیه ایران اسلامی موضوعی است که مرکز استاندارد دفاعی باید بیش از پیش هوشیار بوده تا با کمترین آزمون و خطا بتوانیم به سطح بالای استاندارد در تولید محصولات برسیم.
امیر حاتمی با اشاره به وجود نهاد استاندارد در سازمان های نیروهای مسلح تصریح کرد: مقوله استاندارد سازی و کیفیت فرایند یکطرفه صرف نیست و باید در  شکل گیری استانداردهای نگهداری، عملیات و انبارداری محصولات نظامی در نیروهای مسلح نیز اهتمام ویژه داشته باشیم.
وزیر دفاع با اشاره به بهبود سازگاری، امنیت و کیفیت به عنوان اهداف کلی مفهوم استاندارد بیان کرد:  مقوله استاندارد و استاندارد سازی محصولات از مرحله ایده تا فناوری باید به صورت آکادمیک و در چهارچوب یک نظام آموزشی مد نظر مسئولان قرار گرفته و آموزش داده شود.
سرتیپ حاتمی با اشاره به نقش خطیر مرکز استاندارد دفاعی ایران به عنوان تنها مرجع تدوین‌کننده استانداردهای ملی - دفاعی ایران گفت: این مرکز باتوجه به ماموریت های خود، تسلط بر راهبردها و خط‌مشی‌های استانداردسازی اقلام و نقش­آفرینی در تصویب و ابلاغ استانداردها، نظارت  و کنترل بر همه استفاده‌کنندگان اقلام و تدوین‌کنندگان استانداردها (نه فقط در یک سازمان یا نیروی خاص)، بایددر مقوله استاندارد و استانداردسازی اقلام دفاعی همواره روند رو به رشدی داشته باشد.
وزیر دفاع با بیان اینکه مرکز استاندارد دفاعی  به‌عنوان ابزار متخصص و هوشمند در خدمت نیروهای مسلح، صنایع دفاعی و مراکز تحقیقاتی است گفت:  این مرکز باید هم پوشش هر سه حلقه و فصل مشترک تأمین منافع و نظریات همه آنها باشد. در کنار آنها باشد نه در مقابل آنها. شخص سومی باشد که با منطق علم و فنّاوری و با زبان اطلاعات بروز شده صحبت کند، مشاوره دهد و با توجه به وظایف قانونی خود، نظرات و منافع هر سه حلقه از پیکره دفاعی را لحاظ کند و با مقایسه و انطباق آن با علم و فنّاوری موجود در کشور و جهان و سایر عوامل سرنوشت‌ساز نظیر راهبردها و خط‌مشی‌های ابلاغ‌شده از رده‌های بالاتر، چکیده و بهترین نتیجه را پیشنهاد دهد.
وی در همین زمینه تصریح کرد: مرکز استاندارد دفاعی ایران باید سه حلقه نیروهای مسلح، مراکز تحقیقاتی و صنایع دفاعی را در جایگاهی با فصل های مشترک‌ به هم متصل و یک محور مشترک بین هر سه حلقه ایجاد کند و جایگاه محوری استانداردسازی را در مرکز مشترک هر سه حلقه حفظ نماید.
انتهای پیام/

دسته بندی: 
وزارت دفاع

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط