دستاوردهای سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع افتخار جامعه صنعتی است/ باید در صنعت ساخت و تولید کشتی خودکفا باشیم+ گزارش تصویری

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دستاوردهای سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع افتخار جامعه صنعتی است، گفت: باید در صنعت ساخت و تولید کشتی خودکفا باشیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، محمد شریعتمداری در آیین رونمایی از طرح تحول صنعت دریایی کشور مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و خط تولید شناورهای این طرح که در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع برگزار شد، اظهار داشت: دستاوردهای سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع باعث افتخار کشور و جامعه صنعتی است و بسیار خوشحالم که امروز در این مراسم حضور دارم تا طرح تحول صنعت دریایی با پیشتازی وزارت دفاع آغاز شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رویکرد دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل دریایی کشور افزود: با اجرای طرح تحول صنایع دریایی کشور، اتفاقات خوبی در صنعت دریایی کشور خواهد افتاد و خوشحالیم که وزارت دفاع به عنوان پیشتاز و پیشرو این طرح اقدامات و کارهای بزرگی را انجام داده است.
وی با اشاره به تدوین و پیگیری ابلاغ سند برنامه راهبردی صنایع دریایی کشور با رویکرد حمایت از صنایع داخلی تصریح کرد: در این طرح جایگزینی شناورهای سنتی و فرسوده، جایگزینی شناورهای پشتیبانی خدمات نفتی استیجاری خارجی و شناورهای صیادی مدنظر است.
شریعمتداری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص بهره‌مندی از مزایای دریا خاطرنشان کرد: در این سال‌ها اقدامات بسیاری در راستای خواست رهبر معظم انقلاب در خصوص بهره مندی از مزایای دریا برداشته شده، اما باید تلاش بیشتری صورت بگیرد تا به هدف مدنظر ایشان برسیم.
وی با اشاره به توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در حوزه دریایی ادامه داد: معتقدم برای بهره مندی بیشتر از دریا باید در صنعت ساخت و تولید کشتی خودکفا باشیم و خداوند بزرگ را شاکریم که به برکت انقلاب اسلامی و تلاش های متخصصان داخلی، توانسته ایم به دانش تولید و ساخت شناورهای مورد نیاز دست پیدا کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ساخت چند کشتی بزرگ در کشور یادآور شد: در حال حاضر در این حوزه وضعیت خوبی داریم اما معتقدم باید گام های بزرگ تری برداشته شود تا بتوانیم در عرصه جهانی در حوزه دریا حرفی برای گفتن داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در حوزه شناورهای نظامی بحمدالله با فرماندهی رهبر معظم انقلاب به عنوان فرمانده معظم کل قوا وضعیت بسیار مطلوبی داریم، گفت: در حوزه شناورهای نظامی با حرکات جهادی گام های خوبی برداشته شده و شناورهای به روزی تحویل نیروهای مسلح شده است اما در حوزه شناورهای آزاد کار بیشتری نیاز داریم و همه باید با وحدت در این حوزه تلاش کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت عظیم خلیج فارس و دریای عمان اظهار داشت: نیروهای مسلح به ویژه وزارت دفاع می توانند از این ظرفیت عظیم نهایت بهره را برای توسعه این منطقه و حضور بخش خصوصی به عمل آورند.
وی با بیان اینکه صنعت دریایی یکی از عرصه‌هایی است که اگر فعال شود می تواند ظرفیت اشتغال بالایی برای کشور داشته باشد، گفت: باید با همکاری سازمان های مختلف، موانع پیش رو در این حوزه را برداشت و مقدمه ساخت و تولید در عرصه دریا را ایجاد کرد.
شریعتمداری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از شمال و جنوب به دریا راه دارد، خاطرنشان کرد: باید با گسترش صنایع کوچک و بزرگ وابسته به دریا، زمینه رشد، پیشرفت و بهره‌مندی بیشتر از مزایای دریا را فراهم آوریم.
وی با بیان اینکه می‌توانیم در ساخت و توسعه صنایع دریایی و ارائه خدمات به سایر کشورها اقدام کنیم، گفت: ساخت و تحویل نفتکش به کشور ونزوئلا، یکی از نمونه های موفق این حوزه است که باید با قدرت ادامه یابد و معتقدم این ظرفیت را با حمایت دولت خواهیم داشت.
وزیر صنعت، معند و تجارت با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته از بودجه های عمومی برای توسعه بخش دریا استفاده اهرمی می کنند، ادامه داد: در کشور ما هم باید از بودجه عمومی برای توسعه زیرساخت های دریایی نهایت بهره را ببریم.
وی با تاکید بر حمایت از صنعتگران داخلی خاطرنشان کرد: تا روزی که در این حوزه هستم به جد از تولیدات صنعتگران دریایی کشور حمایت خواهم کرد و از تمام دستگاهها می خواهم در این مسیر ما را حمایت کنند تا بتوانیم جلوی واردات  شناورهای خارجی را بگیریم.
در پایان این مراسم، تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت راه و شهرسازی، سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا شد.
بر اساس این تفاهم‌نامه، سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح طراحی و تولید ۷۰ فروند شناور را در دستور کار خود قرار داد.
این شناور‌ها در حوزه خدمات و پشتیبانی فرا ساحلی و جابجایی و یدک‌کش فعالیت خواهند کرد و جایگزین شناور‌های استیجاری در صنعت دریایی کشور می‌شوند.
شناور‌هایی که توسط سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع ساخته می‌شود در سه کلاس آتش‌خوار آلومینیومی، شناور خدماتی سکو‌های نفتی فرا ساحل و یدک‌کش ۱۶۰۰ اسب بخار است که در صنایع شهید توحیدی تهران، صنایع دریایی شهید درویشی بندر عباس و صنایع دریایی شهید تمجیدی بندر انزلی تولید می‌شود.
در این مراسم همچنین تمبر طرح تحول صنعت دریایی کشور از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد.
انتهای پیام/
 

گزارش تصویری-رونمائی از طرح تحول صنعت دریائی کشوردر هفته دولت

لینک کوتاه: 
دسته بندی: 
وزارت دفاع
صنایع دریایی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط