جديدترين تصاوير پرتاب ماهواره رصد به فضا منتشر شد

جديدترين تصاوير پرتاب ماهواره رصد به فضا كه با استفاده از سيستم تله‌متري بدست آمده است، توسط سازمان هوافضاي وزارت دفاع منتشر شد .

 به گزارش اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع، اين تصاوير كه توسط دوربين‌هاي نصب شده بر روي بدنه و داخل ماهواره‌بر سفير رصد فيلمبرداري شده است، مراحل مختلف پرتاب، جدايش موتور مرحله اول ، جدايش محفظه پوشش‌دهنده ماهواره و فاصله گرفتن از كرة زمين را بخوبي نشان مي‌دهد.

ماهواره‌بر سفير رصد يك ماهواره‌بر دومرحله‌اي است كه با مأموريت قرار دادن ماهواره رصد در مدار بيضوي حضيض260 كيلومتر به فضا پرتاب شد.

موتور مرحله اول اين ماهواره بر به مدت 152 ثانيه عملكرد داشت كه در دوربين شماره يك قابل مشاهده است. پس از آن با اتمام مأموريت مرحله اول و در حاليكه مجموعه ماهواره بر در ارتفاع 70 كيلومتري از زمين و در سرعت 2400 متر بر ثانيه جدايش مرحله اول از مرحله دوم انجام شد و موتور مرحله دوم شروع به كار كرد (اين فرآيند در دوربينهاي شمارة 1 و 3 )

در ادامه مسير پس از طي 42 ثانيه از روشن شدن موتور مرحله دوم و در ارتفاع 120 كيلومتري از زمين در سرعت 2550 متر بر ثانيه فيرينگ (محفظه پوشش دهنده ماهواره) جدا شد . (اين فرآيند در دوربينهاي يك ، سه و چهار قابل مشاهده است. )

پس از آن و با سپري شدن مجموع 313 ثانيه از عملكرد موتور مرحله دوم ماهواره‌بر به سرعت و ارتفاع لازم جهت تزريق ماهواره رسيد و در ارتفاع 260 كيلومتري از زمين و در حالي كه مجموعه ماهواره‌بر به سرعت 7600 متر بر ثانيه (يا 6/7 كيلومتر بر ثانيه) رسيده بود، ماهواره از ماهواره بر جدا و به مدار مورد نظر تزريق شد (اين فرآيند در دوربينهاي دو و سه قابل مشاهده است)

فرآيند فوق در تصاوير ارسال شده از دوربينهاي نصب شده بر روي ماهواره بر نمايش داده مي شود. دوربين بشرح ذيل روي ماهواره بر نصب شده اند.

1- دوربين بالا سمت چپ روي بدنه خارجي مرحله دوم و به سمت پايين ماهواره بر نصب شده است.

2- دوربين پايين سمت چپ روي بدنه خارجي مرحله دوم و به سمت بالا ماهواره بر نصب شده است.

3- دوربين بالا سمت راست داخل ماهواره‌بر در داخل فيرينگ محافظ ماهواره نصب گرديده است.

4- دوربين پايين سمت راست داخل ماهواره‌بر بين مرحله اول ، دوم و در كنار موتور مرحله دوم نصب ده است.

ح.اب1529

انتهای پیام***

تاريخ خبر:05/04/1390

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط