تمام اقدامات دفاعي ايران در قواعد حقوق بين‌الملل انجام مي‌شود

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: تمام كارهايي كه در حوزه دفاع و افزايش توان بازدارند‌گي در جمهوري اسلامي ايران انجام مي‌شود همه در قواعد حقوق بين‌الملل و تعهدات پذیرفته‌شده است.

به گزارش روابط عمومي وزارت دفاع، امير سرتيپ امير حاتمي در همايش حقوق دفاعی نيروهاي مسلح با بيان اينكه تهديد اصلي در حوزه قدرت بازدارندگي با ابزار و پوشش حقوقي امروز دنبال مي‌شود، اظهار داشت: تقو‌يت قدرت بازدارندگي با رويكرد حقوق دفاعي و دفاع حقوقي يك رويكرد ارزشمند است.

وي با بيان اينكه با تهديد و تحريم توان دفاعي، نظامي و موشكي كشور مواجه هستيم، افزود: اين كار دشمنان عليه جمهوري اسلامي ايران با هدف سياسي در جهت ایجاد محدودیت های بین المللی، تضعيف توان بازدارندگي و موشكي انجام مي‌شود، اما دشمنان در اين حوزه در تلاش هستند تا بهره گیری از ابزار حقوقی این هدف رال دنبال کنند.

وزير دفاع با بيان اينكه كارهايي كه در حوزه دفاع و افزايش توان بازدارند‌گي در جمهوري اسلامي ايران انجام مي‌شود همه براساس قواعد حقوق بين‌الملل و تعهدات پذیرفته‌شده است، تصريح كرد: اما دشمنان با تفسيرهاي سليقه‌اي و ساختگی به دنبال زير سئوال بردن اقدامات بازدارندگي جمهوري ايران هستند كه كارشناسان حقوقي نيروهاي مسلح بايد هوشمندانه نسبت به اين موضوع حساس باشند.

امير حاتمي با بيان اينكه كارشناسان حقوقي بايد با تمام توان از حقوق نظامي ايران دفاع‌‌ كنند، خاطرنشان كرد: دشمنان بدانند به هيچ وجه نمي‌توانند با استفاده ابزاري از مباحث ‌حقوقي قدرت ايران را "تهديد و تحريم" كنند.

وزير دفاع با بيان اينكه تحريم ايران در حوزه دفاعي تنها اقدام دشمنان عليه كشور نبوده است، گفت: بحمدالله تمام ا‌قدامات دشمنان با ناكامي مواجه بوده و با اينكه براي ايجاد ناامني در كشور برنامه‌هاي مختلفي داشته‌اند و با ايجاد جنگ در كشورهاي همسايه به دنبال حاكميت تروريست‌ها بودند ‌و سرمايه‌گذاري ويژه‌اي هم كردند، اما بحمدالله اين اتفاق نيفتاد و در عراق و سوريه روند خوبي از امنيت، حاكم است و آنچه براي اين كشورها بافته بودند پنبه شده است.

وي با بيان اينكه در سوريه‌ شرايط به نفع محور مقاومت تغيير كرد، اظهار داشت: دشمنان ‌بسيار تلاش كردند ‌بگويند انسجام داخلي در ايران مخدوش است، اما اين اتفاق نيفتاد و بحمدالله همدلي و هماهنگي بسيار خوبي در كشور تحت رهبری‌های حکیمانه مقام معظم رهبری حاكم است و انتخابات اخیر ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی نشان نشان داد از قدرت دروني و انسجام بالايي برخورداريم.

امير حاتمي‌ با بيان اينكه استکبار جهانی در عرصه جهاني بسيار تلاش كرد وانمود کند جمهوري اسلامي در انزواست، اضافه كرد‌: دشمنان مي‌خواستند ريسك كار و همكاري با جمهوري اسلامي ايران را در عرصه‌های مختلف به ویژه بین‌المللی كاهش دهند، اما بحمدالله جایگاه ایران برای کشورهای منطقه و جامعه بین‌الملل به اثبات رسید‌ ‌و امروز ايران‌دوستي افزایش‌یافته ‌و كشورهاي زيادي خواهان همكاري با جمهوري اسلامي ايران هستند.

وزير دفاع با بيان اينكه بايد قدرت دفاعي را افزايش داده و توسعه دهيم، گفت: ‌ كارشناسان حقوقي نقش‌تعيين‌كننده‌اي در اين حوزه دارند و بايد با دقت تمام از حقوق دفاعی کشورمان محافظت‌ كنیم.

وي با بيان اينكه تعامل كارشناسان حقوقي نيروهاي مسلح با مجلس بايد افزايش يابد، افزود: در ‌روزهايی که در جریان کسب رأی اعتماد خدمت نمايندگان مجلس بوديم فضاي بسيار برادرانه و تعامل ارزنده‌‌ و مناسبي ایجاد شد و نمایندگان مجلس از اقدامات و فعالیت‌های حقوقي نيروهاي مسلح ‌ابراز رضايت داشتند، اما در برخي حوزه‌ها به كار بسيار‌ي نياز داريم.

امير حاتمي در ادامه با بيان اينكه در حوزه انعقاد قراردادها، حضور و ثاثیر كارشناسان حقوقي نیروهای مسلح باید نهادینه و مملوس باشد‌، ادامه داد: حضور کارشناسان حقوقی باید با جدیت و رعايت کامل قوانين حقوقي‌ در انعقاد قراردادها باشد تا تدابیر مدیران با رعایت قانون به بهترين نحو اجرايي شود.

وي با بيان اينكه در حوزه دعاوي، همکاری بسيار خوبي بين وزارت دفاع و نيروهاي مسلح حاكم است، گفت: دعاوي در اين دوره كاهش پيدا كرده و كيفيت رسيدگي به این موضوع مطلوب‌تر شده و شفاف‌سازی‌های خوبی صورت گرفته است.

وزير دفاع با بيان اينكه براي كاهش دعواي داخلي نياز به مستندسازي اراضي نيروهاي مسلح داريم، تصريح كرد: براي اين دوره در نظر است اراضي باقی‌مانده نيروهاي مسلح مستندسازی شود چرا كه بسياري از املاك نيروهاي مسلح مورد طمع قرار ‌گرفته‌اند لذا همكاري دولت، مجلس و نيروهاي مسلح را در اين حوزه نياز داريم.

وي با بيان اينكه نيروهاي مسلح از قانون‌مدارترین سازمان‌ها و نهادهای ‌‌كشور‌ هستند، گفت: قانون‌مداري را در اين دوره به طور جدی مورد توجه قرار خوا‌هيم داد ‌تا حسن شهرت و قانونمداری نيروهاي مسلح ‌به بالاترین سطح خود برسد.

دسته بندی: 
وزارت دفاع

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط