تحويل نخستين كشتي اقيانوس شناسی با نام کاوشگر خليج فارس به پژوهشگاه ملي اقيانوس شناسي و علوم جوي

در پنجمين روز از دهه مبارك فجر نخستين كشتي اقيانوس شناسي با نام کاوشگر خليج فارس كه به دست متخصصان افتخار آفرين سازمان صنايع دريايي وزارت دفاع براي اولين بار در كشورمان طراحي و ساخته شده است به صورت رسمي در مراسمي در بندر عباس به آب اندازي و به پژوهشگاه ملي اقيانوس شناسي و علوم جوي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تحويل داده شد.
به گزارش اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع؛ امير رستگاري در مراسم تحويل دهي اين كشتي طي سخناني با گراميداشت ايام الله دهه مبارك فجر گفت: مديران و متخصصان زبده و كارآمد وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح با الهام از روح بلند و ملكوتي رهبر كبير انقلاب اسلامي و در اجراي فرامين حكيمانه فرمانده معظم كل قوا براي نخستين بار در كشور موفق شدند، كشتي اقيانوس شناسي با قابليت و توانمندي بسيار بالا را مطابق با استانداردهاي جهاني طراحي و توليد كنند.
رئيس سازمان صنايع دريايي وزارت دفاع در تشريح ويژگي هاي اين كشتي اقيانوس شناسي اظهار داشت: كشتي اقيانوس شناسي کاوشگر خليج فارس با برد عملياتي 3 هزار مايل دريايي، ماندگاري 40 روز در دريا، سرعت 15 گره دريايي داراي قدرت مانور پذيري بسيار عالي است، سيستم هاي ارتباط ماهواره اي، سيستم رانش پيشرفته CPP ، سيستم انتقال داده و سيستم DP در تثبيت ديناميكي كشتي مجهز است.
وي گفت : اين شناور همچنين به سه نوع آزمايشگاه و 2 سرد خانه مجهز است و تائيديه موسسه هاي معتبر داخلي و خارجي دريافت كرده است و در  تحقيقات در زمينه فيزيك دريا، شيمي دريا، زيست شناسي دريا، زمين شناسي، ژئوفيزيك دريا، هواشناسي تخصصي شامل اتمسفر و اقليم شناسي و نقشه برداري دريا كاربرد دارد.
امير رستگاري تصريح كرد، اين شناور كه 85 سامانه مكانيكي، تاسيساتي، تحرك و رانش، برق و الكترونيك، ناوبري و مخابرات در آن تعبيه شده، 150 مركز صنعتي، پژوهشي، دانشگاهي و دانش بنيان و نيز سازمان ها و صنايع مختلف وزارت دفاع با صرف بيش از سيصد هزار ساعت كار و انجام حدود 12 هزار فعاليت اجرايي در ساخت آن نقش داشته اند.
رئيس سازمان صنايع دريايي از اين پروژه بعنوان يكي از نمادهاي برجسته اقتصاد مقاومتي ياد كرد و افزود : اعمال تحريم هاي دشمنان در اين حوزه منجر به خلق اين دستاورد مهم ملي گرديد.
امير رستگاري  تقويت روحيه خودباوري و خود اتكايي در تلاشگران عرصه علم و صنعت دريايي، بومي سازي فناوري نوين، ايجاد و تقويت شبكه همكاران توانمند در زنجيره ي تامين و ساخت زير سامانه ها، صرفه جويي ارزي اشتغال زايي و تربيت نيروي انساني متخصص در طراحي و مهندسي ساخت را از دستاوردهاي اين پروژه برشمرد.
ح.اب1529
انتهای پیام***

 

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط