برنامه وزارت دفاع بر پايه آينده‌پژوهي تدوین شده است/براي تامين امنيت كشور منتظر اجازه كسي نيستيم+گزارش تصویری

وزير دفاع با بيان اينكه برنامه چهار ساله وزارت دفاع با برآوردي 10 ساله بر پايه آينده‌پژوهي شكل گرفته است، گفت: در اين برنامه تحول در ماموريت‌ها و افزايش قدرت بازدارندگي جمهوری اسلامی ایران پيش‌بيني شده است.
به گزارش روابط عمومي وزارت دفاع؛ امير سرتيپ امير حاتمي در همايش "آینده پژوهی در مسیر بالندگی و دفاع و امنیت" با تقدير از دانشگاه عالي دفاع براي برگزاري اين همايش ارزشمند اظهار داشت: آينده‌پژوهي از علوم کاربردی است که بسیاری از کشورها براستفاده از آن اهتمام دارند.
وي با بيان اينكه با آينده‌پژوهي بايد بر روي كارهاي ناممكن برنامه‌ريزي كنيم، افزود:‌ وزارت دفاع از جمله سازمان های پيشرو  در توسعه و استفاده از آينده‌پژوهي در انجام ماموريت‌هاي محوله است و تاكنون كارهاي ارزنده ای در اين عرصه انجام داده است.
امير حاتمي با تشريح اهميت آينده‌پژوهي در آينده كشورها و نقش روندها در اين مسير تصريح كرد: به نظر من يكي از بهترين روندهای تاثیرگذار و مهم انقلاب اسلامي و مولود آن نظام مقدس جمهوري اسلامي است که تحولات دهه های اخیر و آینده منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.
وزير دفاع با بيان اينكه عمق اين اتفاق به حدي بوده كه بسياري از كشورها را بهت‌زده كرد، ادامه داد: استكبار جهاني به ويژه آمريكايي‌ها چنان از وقوع انقلاب اسلامي و تداوم جریان آن در بهت به سر مي‌برند كه هنوز هم نمايندگان آنان در كنگره و دولت اين كشور به جاي چاره‌انديشي براي رفع مشكلات آمريكا، مقابله با انقلاب اسلامی و پیامدهای آن را در دستور کار روزانه خود قرار داده اند.
وي با بيان اينكه توطئه‌هاي آمريكايي‌ها عليه ايران راه به جايي نخواهد برد، اضافه كرد: انقلاب اسلامي به روند‌ رو به رشد خود با قدرت ادامه خواهد داد و با وجود آن كه در دوران دفاع مقدس با جنگ تحميلي عليه ايران مي‌خواستند انقلاب اسلامي را نابود كنند اما به همت جوانان كشورمان، ناکام ماندند.
وزیر دفاع یادآور شد: در دفاع مقدس با شرق و غرب جنگیدیم و با همت جوانان خود توانستیم با موفقیت از آن آزمون سربلند بیرون آییم در حالی که نظام سلطه و در راس آن آمریکایی ها به گونه ای برنامه‌ریزی کرده بودند تا این جنگ، اختلافات پایدار بین ملت های منطقه ایجاد کند اما امروز می‌بینیم دو کشور برادر ایران و عراق دارای روابط گسترده ای هستند.
وي با بيان اينكه به جد نگران انسجام  و تماميت ارضي عراق هستيم، تاكيد كرد: براي حفظ عراق از تجزيه‌طلبي، جمهوري اسلامی ايران هر كمكي كه بتواند در اين مسير انجام خواهد داد چرا که اين موضوع را مخل امنيت منطقه و در چارچوب پرونده های رژیم صیونیستی ارزیابی می کنیم.
وزير دفاع، حزب الله لبنان را يكي ديگر از ثمرات انقلاب اسلامي دانست و گفت: حزب‌الله توانست تغيير بزرگي در منطقه ايجاد كند و نه تنها مانع از برنامه توسعه طلبانه رژيم صهيونيستي شد، بلکه آنان را وادار به عقب‌نشيني کرد و نقشه خاورميانه بزرگ را مختل ساخت.
وي با اشاره به بيداري اسلامي در منطقه تاكيد كرد: استكبار جهاني براي ‌جلوگيري از رشد اسلام گرایي و مصونيت رژیم اشغالگر قدس در منطقه، داعش را كه محصول آمريكا و رژيم صهيو‌نيستي است ‌‌به وجود آوردند.
امير حاتمي با بيان اينكه امروز داعش نفس‌هاي آخر را مي‌كشد ‌و در حال احتضار بوده  و كار آنها رو به اتمام است، اظهار داشت: اما دشمنان آرام نمي‌نشينند و با توطئه تجزيه‌طلبي به دنبال برهم زدن امنيت منطقه هستند كه متاسفانه برخي افراد فريب‌خورده در اين مسير با آمريكا همراهي مي‌كنند كه ان‌شاالله اين خواب آنها هم تعبير نخواهد شد.
وي با بيان اينكه تجزيه‌طلبي در عراق سرابي بيش نيست، تاكيد كرد: با تجزيه‌طلبي عراق تمام كشورها مخالفت كردند غیر از رژيم اشغالگر قدس که مشوق آن بود و همه مي‌دانند اسرائيل دشمن است و جز جنگ و درگيري براي منطقه چيزديگري ‌نمي‌‌خواهد.
وزير دفاع با اشاره به اظهارات رئيس جمهور نادان آمريكا و اعلام راهبردهاي اين كشور عليه ايران خاطرنشان كرد: آنها قابليت راهبردي دفاعي جمهوري اسلامي ايران را نشانه رفته‌اند و مي‌خواهند با تحريم سپاه و توان دفاعي ايران به ويژه در حوزه موشكي، توان بازدارندگي كشورمان ‌را محدود و از بین ببرند.
امير حاتمي ايران‌هراسي را از ديگر راهبردهاي‌ آمريكا عليه كشورمان براي فروش تسليحات به كشورهاي منطقه عنوان كرد و ‌‌گفت: دشمنان ساكت نمي‌نشينند و هر جا كه بتوانند عليه ايران توطئه‌چيني مي‌كنند لذا راهبرد دفاعي ايران ‌با تكيه بر شناخت تحولات محیطی و آينده‌پژوهي مدام تقويت مي‌شود.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تاکید کرد: امروز ‌با رویکرد بازدارندگی فعال اجازه نمی‌دهیم هیچ خطری ایران را تهدید کند و در همین زمان با خیرخواهی به دنبال ایجاد ثبات در منطقه هستیم.
وي با بيان اينكه دخالت ايران در كشورهاي منطقه دروغي كاملا آشكار است، افزود: ايران در هيچ نقطه‌اي بدون درخواست دولت آن كشور حضور پيدا نكرده و نخواهد كرد.
وي با بيان اينكه براساس سياست‌هاي راهبردي دفاعي كشورمان اجازه شكل‌گيري هيچ گونه تهديدي عليه ايران را نخواهيم داد، ادامه داد: با تمام قدرت از امنيت كشورمان دفاع خواهيم كرد و در اين مسير منتظر اجازه كسي نمي‌نشينيم و براي ثبات و امنيت منطقه تلاش مي‌كنيم.
وزير دفاع در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه برنامه چهار ساله وزارت دفاع با برآوردي 10 ساله بر پايه آينده‌پژوهي شكل گرفته است، گفت: در اين برنامه تحول در ماموريت‌ها و افزايش قدرت بازدارندگي جمهوري اسلامي ايران و نيروهاي مسلح پيش‌بيني شده است.
وي با بيان اينكه در حال حاضر نظم امنيتي منطقه تحت تاثير برخي حوادث قرار گرفته است، افزود: دشمنان به دنبال اين هستند تا تهديدات را در دوردست ها شکل داده و آنها را به مرزهاي ايران بكشانند تا يك تهديد بلوغ يافته عليه ايران شكل بگيرد‌.
امير حاتمی ‌با بیان اینکه باید با تهدیدات جدید در فضای جدید مقابله کنیم، گفت: آمریکایی‌ها امروز می‌خواهند با جوسازی، قدرت دفاعی ایران جهت مقابله با تهدیدات را تحت تاثیر قرار دهند پس طبیعی است که ما مقابله با این هدف دشمن را در چارچوب برنامه دفاعی خود مدنظر قرار دهیم و در افق وزارت دفاع، حفظ و پیگیری دستورات و راهبردهای برنامه دفاعی را انجام دهیم.
وزير دفاع فهم نیاز دفاعی را مستلزم یک نگاه راهبردی دانست و خاطرنشان کرد: فهم نیاز دفاعی موجب می‌شود تا تهدیدات را سنجیده و نیازها را تبیین کنیم.
وی با بيان اينكه در گذشته با تهدیدات فرامنطقه‌ای مواجه بودیم، اما امروز با یک تهدید تروریستی نیز مواجهیم، ادامه داد:‌ منطق ایجاد این تهدید جدید آن بود تا بتوانند در نقاطی از منطقه در عین تضعیف عمق راهبردی جمهوری اسلامی یک تهدید بلوغ یافته را در مرزها‌ي كشورمان حاکم کنند.
امیر حاتمی ادامه داد: در نتیجه اجرای این راهبرد علاوه بر آنچه به یک قدرت دفاعی راهبردی دست پیدا کردیم، قدرت تسلیحاتی هم‌پیمانان و یگان‌های رزمی خود را نیز ارتقاء دادیم، لذا آمریکا با جوسازی و فشار در تلاش برای تضعیف این قدرت است.
وی در پایان تقویت این قابلیت‌ها را به عنوان هدف اصلی برنامه‌ریزی دفاعی دانست و خاطرنشان کرد: ‌امروز با ترکیبی از روش‌های همزمان، نامتعارف و نامتقارن روبه‌رو هستیم که باید بتوانیم به سامانه‌هایی دست یابیم تا پاسخگوی این تهدید باشد.
ح.اب1529
انتهای پیام***

 

دسته بندی: 
اخبار نظامی
موسسه تحقیقات دفاعی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط