افتتاح خطوط توليدي باتري هاي پيشرفته (MF) و نيروگاه توليد همزمان برق و حرارات(CHP) و رونمایی از7باتری پیشرفته نظامی و 19 باتری پیشرفته خودوریی و صنعتی

در یکصد و شانزدهمین روز از سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل ، با حضور دکتر اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور و سردار سرتيپ پاسدار دكتر حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح ،خطوط توليدي باتري هاي پيشرفته (MF) و نيروگاه توليد همزمان برق و حرارات(CHP)به طور رسمی افتتاح و از7 باتری پیشرفته نظامی و 19 باتری پیشرفته خودوریی و صنعتی رونمایی و تولید مجموعه باتری های مخصوص دوچرخه، موتورسیکلت برقی و شارژ سیار تلفن همراه و رایانه كه توسط متخصصان سازمان توسعه منابع انرژي وزارت دفاع به مرحله بهره برداري رسيده است آغاز به کار کرد.
به گزارش اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع ؛ سردار دهقان طي سخناني در حاشيه افتتاح اين خطوط توليدي اظهار داشت: با استعانت از الطاف الهی  و با ياد و نام امام شهیدان و یک هزار شهید وزارت دفاع و تحت زعامت و فرماندهي كل قوا در سالي كه به فرموده معظم له سال اقتصاد مقاومتي ، اقدام و عمل نام گرفته است، مصداقي بارز از اقدام جهادي و اقتصاد مقاومتي توسط فرزندان متعهد و متخصص ملت ايران در وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح با همکاری شرکت های دانش بنیان اجرا گرديد و امروز خط توليد باتري هاي پيشرفته توسط معاون اول رياست جمهوري آقاي دكتر جهانگيري افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت.
وزیر دفاع گفت:سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع به عنوان متولی مبحث انرژی و ذخیره سازها در فرآیندی کاملاً کارشناسی طی 14 ماه با صرف بیش از 75 هزار ساعت کار کارشناسی در فضایی به مساحت 42 هزار متر مربع زمینه اشتغال مستقیم برای 120 نفر را فراهم کرد و با دستیابی به فناوری برتر در زمینه ساخت باتری خودرو عملاً با ایجاد توان تولید بیش از 10 میلیون واحد انواع باتری، امکان تأمین 100 درصدی نیاز بازارهای داخلی را فراهم نمود.
وی افزود:طراحی ، تولید و عرضه بالغ بر 15 نوع محصول جدید، کاهش 100 درصدی مصرف انرژی ، افزایش بهره وری مواد اولیه ، برخورداری از پیشرفته ترین دانش فنی ، تجهیزات تولید صنعت باتری و بکارگیری نیروهای دانش بنیان و متخصصان صنعت کشور از بارزترین مصادیق اجرای طرح تحول و توسعه در صنعت باتری کشور است که بحمد الله در سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع به منصه ظهور رسید.
وزیر دفاع همچنین اظهار داشت: با عنایت به سیاست های کلی ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب در راستای کاهش مصرف انرژی و افزایش فرصت صادرات انرژی، احداث نیروگاه های مقیاس کوچک تولید همزمان برق و حرارت(CHP) گزینه مناسبی جهت سرمایه گذاری های خرد بخش خصوصی در صنعت برق بوده که موجب افزایش امنیت تولید و صادرات برق و همچنین کاهش شدت مصرف انرژی می گردد. این سیستم ها علاوه بر تولید برق قابلیت بازیافت حرارت اتلافی از مولد الکترونیکی را دارا می باشد که راندمان واحدهای نیروگاهی را از 35 درصد معمول به 85 درصد می رساند.
سردار دهقان افزود:در همين راستا شركت توسعه منابع انرژي وزارت دفاع با استفاده از سرمايه گذاري بخش خصوصي، اقدام به احداث يك واحد نيروگاه توليد هم زمان برق و حرارت كامل(CHP FULL) به ظرفيت 3 مگاوات الكتريكال و 3 مگاوات حرارتي در يكي از گروه هاي صنعتي خود نموده است. اين نيروگاه با استفاده از 3 دستگاه موتور ژنراتور گاز سوز1 مگاوات در طول سال برق توليدي را به شبكه سراسري واگذار مي نمايد و در صورت قطع برق شبكه نيروگاه به عنوان پشتيباني برق گروه صنعتي عمل مي كند.
وزير دفاع گفت: حرارت بازيافتي به صورت آب گرم در فصول سرد براي گرمايش در موتور خانه مركزي و در فصول گرم براي سرمايش در چيلرهاي جذبي مورد استفاده قرار مي گيرد كه در صورت استفاده كامل از اين نيروگاه سالانه به طور ميانگين 20 ميليون كيلو وات ساعت برق توليد شده و به ميزان يك و نيم ميليون متر مكعب در مصرف گاز صرفه جويي مي شود.
همزمان با افتتاح اين خطوط و رونمایی از7 باتری پیشرفته نظامی و 19 باتری پیشرفته خودوریی و صنعتی توسط دكتر اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور ، توليد مجموعه باتري هاي مخصوص دوچرخه ، موتور سيكلت هاي برقي و شارژ سيار تلفن همراه و رايانه در كارخانه توليد باتري هاي ليتيومي سازمان توسعه منابع انرژي وزارت دفاع آغاز گرديد و گام مهمي ديگر در امكان پذيري حمل و نقل الكتريكي در جهت خودكفايي و جلوگيري از واردات برداشته شد.
وزير دفاع با بيان اينكه باتري هاي ليتيومي از فن آوري هاي نوين بوده كه در توسعه حمل و نقل الكتريكي، مخابرات ، سامانه هاي تجديد پذير و انرژي هاي پاك نقش كليدي دارد خاطر نشان كرد: توليد اين باتري ها گام بلندي جهت توسعه فن آوري هاي نوين ذخيره سازهاي انرژي بوده و در حال حاضر كشورهاي محدودي در دنيا به اين فن آوري دست پيدا كرده اند.
سردار دهقان در پايان با اشاره به راهبرد وزارت دفاع در كمك به توسعه ملي تأكيد كرد :تلاش براي نهادينه سازي اقتصاد مقاومتي با نگاه به استعداد و توان داخلي بعنوان يك هدف مهم در اين وزارتخانه با جديت دنبال مي شود و پروژه هاي افتتاحي نيز در همين راستا برنامه ريزي و اجراء گرديد.

برای مشاهده گزارش تصویری این خبر به لینک گالری عکس در صفحه اصلی مراجعه فرمائید.

ح.اب1529
انتهای پیام***

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.