آتش بس حيله ي جنگي است براي سازماندهي مجدد، تسليح و تقويت تروريست ها نه اقدام بشر دوستانه

پيتر مائورو رئيس كميته بين المللي صليب سرخ با سردار سرتيپ پاسدار دكتر حسين دهقان وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران ديدار و پيرامون مسائل منطقه اي و بين المللي گفتگو كرد.
به گزارش اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع؛سردار دهقان در اين ديدار با تبيين شرايط بحراني خاورميانه به خصوص اوضاع سوريه، عراق و يمن كه درگير جنگ هاي خانمان سوز هستند تصريح كرد: بايد همه تلاش كنند كه شعله هاي جنگ خاموش شود.
وزير دفاع با بيان اينكه امروز شرايط سختي در حلب  سوريه وجود دارد و تروريست ها از مردم به عنوان سپر انساني استفاده مي كنند گفت : درخواست آتش بس حيله ي جنگي است براي سازماندهي مجدد، تسليح و تقويت تروريست ها نه اقدام بشر دوستانه .
 سردار دهقان با اشاره به اوضاع بحراني يمن نيز افزود: عربستان با ائتلاف خود در سايه سكوت و حمايت آمريكا و حاميانش جنايات ضد بشري گسترده اي در يمن انجام مي دهد و همزمان با آتش بس، بمباران مردم مظلوم يمن را شدت مي بخشد و بديهي ترين اصول بشردوستانه را زير پا مي گذارد.
وي گفت: آمريكا ترور و تروريسم را هرگونه كه علاقه مند باشد تعريف مي كند؛ لذا تروريست هاي واقعي، تروريست شناخته نمي شوند بلكه حمايت هم مي شوند و مردمي كه دفاع مي كنند و با تروريست ها مقابله و مبارزه مي كنند تروريست تلقي می شوند و بجاي اينكه تروريست ها را خلع سلاح كنند در صدد خلع سلاح مردم هستند .
وزير دفاع تاكيد كرد : بنده معتقدم كه جناب عالي و همكارانتان مسئوليت سنگيني در اين زمينه داريد و حضور موثر شما مي تواند آلام مردم جنگ زده ي اين مناطق را كاهش دهد و ما آماده ايم از طريق شما هرگونه اقدام انسان دوستانه و كمكي كه لازم باشد را براي مردم مظلوم يمن انجام دهيم.
سردار دهقان با تشكر و قدرداني از اقدامات كميته بين المللي صليب سرخ در منطقه و جهان و اينكه مردم جهان اين اقدامات را تحسين و تقدير مي كنند گفت : نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران به موضوع حقوق بشر و كمك هاي انسان دوستانه اهتمام جدي دارند و آموزش هاي گسترده اي نيز در اين زمينه به نيروهاي مسلح داده مي شود.
وزير دفاع با اشاره به سابقه و تجارب خوب همكاري ميان جمهوري اسلامي ايران و صليب سرخ بويژه در زمان جنگ تحميلي و پس از آن در زمينه مين زدايي، بر گسترش همكاري ها ميان جمهوري اسلامي ايران و كميته بين المللي صليب سرخ تاكيد كرد.    
در ادامه اين ديدار پيتر مائورو رئيس كميته بين المللي صليب سرخ نيز ضمن ابراز خرسندي از ملاقات با وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران گفت : جمهوري اسلامي ايران و كميته بين المللي صليب سرخ داراي مسير و موضوعات بشر دوستانه مشتركي هستند كه در دوره جنگ تحميلي و بعد از آن نيز موجب تعامل خوبی میان طرفین گرديده است.
پيتر مائورو با بيان اينكه بقاياي به جامانده از جنگ مانند مين، ادوات جنگي و انفجاري و نيز جستجوي مفقودين وجه اشتراك و همكاري ايران و كميته بين المللي صليب سرخ است افزود : تعامل و همكاري في مابين در خصوص حقوق بشر دوستانه در منطقه از رنج و آلام مردم درگير مي كاهد.
وي به موضوعات مورد علاقه دوطرف در خصوص آموزش مين زدايي و ساير مواد باقي مانده از جنگ، تجهيزات مربوط به آن و حفاظت از بيمارستان ها اشاره كرد و اظهار داشت : صليب سرخ آماده است تا در اين خصوص يادداشت تفاهم همكاري هاي دوجانبه با جمهوري اسلامي ايران را نهايي و به امضا برساند.
رئيس كميته بين المللي صليب سرخ با بيان اينكه نگراني ما و شما در موضوع يمن يكي است به درگيري هاي حلب سوريه و موصل عراق و مشكلات پيش روي مردم آنجا اشاره كرد و گفت : از يمن تا سوريه مشكلات فراواني براي ميليون هاي انسان به وجود آمده كه موجب آسيب هاي جدي به غير نظاميان و زير ساخت هاي آنان گرديده است و بعضا از آنان به عنوان سپر انساني نيز استفاده مي شود.
مائورو تصريح كرد: در عراق، سوريه و يمن به دنبال همكاري و برقراري ارتباط و ايجاد گفتمانی مشترك ميان طرفين درگير براي كمك هاي انسان دوستانه هستيم و از جمهوري اسلامي ايران درخواست مي نماييم همچون گذشته در اين راه ما را ياري كنند.
وي در پايان ابراز اميدواري كرد با امضاء تفاهم نامه جديد، فصل تازه اي از همكاري في مابين در زمينه حقوق بشر دوستانه و امور صليب سرخ آغاز گردد.
گفتني است در اين ديدار خانم فلورانس ژيلت رئيس نمايندگي صليب سرخ در ايران و آقاي روبرت مارديني مدير منطقه اي كميته صليب سرخ نيز حضور داشتند.

 

ح.اب1529
انتهای پیام***

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط