دستاوردهای دفاعی

خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 298

در گفت‌وگو‌ با رئيس شرکت صنايع الکترونيک وزارت دفاع مطرح شد؛
كنترل تمام‌ پروازهاي‌ نقاط دوردست با رادارهاي ايراني/ ‌صنايع الکترونيک عامل اصلي تحول و سلسله اعصاب در نيروهاي مسلح است

مدیرعامل شرکت صنایع الکترونیک ایران می‌گوید با همراهي بسيار خوب متخصصين قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبيا(ص) ‌‌رادارهایی ‌طراحي شده كه ‌‌تمامي پروازها حتي در نقاط دوردست و با سقف پروازي بالا را کنترل می‌کند.

«صاايران» از جمله شرکتهايي است که هم براي کاربران بخش غيرنظامي و هم در بخش دفاع به خوبي شناخته شده است. حضور مؤثر در طراحي و ساخت سامانه هاي رايانه اي و مخابراتي در بخش غير دفاعي در کنار دستيابي به فناوريهاي بسيار پيشرفته الکترونيک، رادار، بيسيم، آي تي و ارتباطات در بخش دفاعي، صاايران را به يک شرکت بزرگ منطقه اي تبديل کرد که امروز ميتواند علاوه بر تجهيزات و سامانه هاي مخابراتي و الکترونيکي، فناوريها و علوم پيشرفته در زمينه سامانه هاي با فناوري بالا توليد و صادر کند.

در گفت‌وگويي سه ساعته با رئيس شرکت صنايع الکترونيک ايران وزارت دفاع(صاايران) مروري اجمالي بر عملکرد و دستاوردهاي اين شرکت در بخشهاي مختلف دفاعي داشتيم. نحوه رصد تحرکات دشمنان فرامنطقه اي، اقدامات صورت گرفته براي دستيابي به پيشرفته ترين سامانه هاي راداري، جايگاه ايران در بين کشورهاي جهان در عرصه فناوري‌هاي نوين و هوشمند و تعامل با نيروهاي مسلح از جمله مباحثي بود که رئيس شرکت صنايع الکترونيک وزارت دفاع به آنها اشاره کرد.

سردار باقري در ابتداي گفت‌وگوي خود بخشي از حوزه مسئوليت اين سازمان را تأمين نيازهاي راداري، جنگال، تجهيزات سلاح، الکترواپتيک، ليزر، رايانه، مخابرات، قطعات نيمه هادي و الکترونيک پيشرفته، سامانه هاي فضايي، مانند؛ ماهواره و ايستگاه هاي دريافت و نيز سامانه ها و ايجاد بسترهاي امن براي ارتباطات در نيروهاي مسلح عنوان کرد و افزود: ما در اين خصوص توانسته ايم رضايت نيروهاي مسلح را جلب کنيم و فرمانده معظم کل قوا‌ حضرت آيت الله خامنه‌اي (مدظله العالي)، نيز در بازديدي که در سنوات قبل از نمايشگاه دستاوردهاي دفاعي داشتند‌ رضايت خود را از عملکرد صاايران ابراز فرمودند.

 

 

سئوال: ‌مأموريت و رسالت اصلي صنايع الکترونيک ايران ‌در وزارت دفاع چيست؟
مأموريت صاايران تأمين محصولات ارتباطي، فناوري اطلاعات، الکترونيکي، جنگ الکترونيک، رايانه، الکترواپتيک و فضايي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران است، امروزه عامل اصلي تحول در نيروهاي مسلح ‌صنايع الکترونيک محسوب ميشود چرا كه  سلسله اعصاب نيروهاي مسلح ارتباطات و مخابرات است.

شرکت صنايع الکترونيک ايران و شرکتهاي زير مجموعه آن، مانند؛ «ايزايران» در مباحث فرهنگي همچون شبکه هاي اجتماعي و فضاي مجازي، که از اساسي ترين ارکان در نيروهاي مسلح است و حتي در زمينه اطلاع رساني عمومي به کارکنان و خانواده ها نقش اساسي دارد.

سئوال:‌‌ با اين توضيح وظيفه اصلي فناوري اطلاعات و ارتباطات در صاايران بر عهده كدام صنايع است؟
يکي از مأموريت هاي صاايران کمک در تامين نيازمندي هاي ارتباطي و الكترونيكي ‌به شمار مي آيد. در اين زمينه صاايران تجهيزات راداري، اپتيکي، الکترواپتيکي، انواع دوربين ها و ... را در اختيار نيروهاي مسلح قرار مي‌دهد. بخش ديگري از کار صاايران در زمينه ماهواره است به ويژه با توجه به اهميتي که ماهواره در دنياي امروز در زمينه ارتباطات و اطلاعات پيدا کرده، وظيفه ما در اين حوزه هم  سخت شده و از اهميت بيشتري برخوردار است. الحمدلله در اين زمينه موفقيت هاي زيادي به دست آورده ايم و ‌در  بهمن ماه سال 1393 ماهواره فجر را جمهوري اسلامي ايران به فضا پرتاب کرد که اين ماهواره نتيجه تلاش دانشمندان ايراني و کارکنان پرتلاش صاايران بود.

با توجه به توضيحاتي که داده شد و اهميت بحث ارتباطات امن و پايدار و فناوري اطلاعات که از ملزومات نيروهاي مسلح است در واقع تصور يک نيروي مسلح قوي بدون توجه به دو مقوله فوق غير ممکن خواهد بود. همچنين مورد ديگري که بايد به آن توجه داشت اين است که علاوه بر ارتباطات امن و پايدار و فناوري اطلاعات، ساير تجهيزات مورد استفاده نيروهاي مسلح، مانند؛ موشکها، رادارها، توپخانه، هواپيماهاي با سرنشين و بدون سرنشين، ناوها و ساير شناورها، زير سطحي ها و .... همه نيازمند يک بستر الکترونيکي قوي هستند که تأمين آنها جزو وظايف ما در صاايران به حساب مي آيد.  

سئوال: صاايران چه خدماتي‌ در اختيار نيروهاي مسلح در بخشهاي زميني، هوايي، دريايي و پدافند قرار ميدهد؟  
تمامي نيازهاي نيروهاي مسلح در حوزه زميني و ارتباطي اعم از ارتباط بين نيروهاي پياده، قرارگاه ها، زرهي، هوانيروز، شبکه هاي زير ساختي، فيبر نوري، انواع بيسيم ها و باسيم ها، فناوري اطلاعات، ويدئو همايش ها و .... را صنايع مخابرات صاايران تأمين مي کند.

در حوزه دريا، سامانه هاي ناوبري، سوناري، راداري و ...‌ را نيز صاايران و شرکتهاي زير مجموعه آن توليد ‌و در اختيار نيروهاي دريايي قرار مي دهند. در حوزه هوايي با وجود ‌سختي‌ و پيچيدگي بحمدالله‌ در بخش ناوبري هوايي به موفقيتهاي بسياري دست پيدا کرده‌ايم. در زمينه بيسيم هاي هوايي نيز فعاليتهاي خوبي صورت گرفته و روز به روز در حال پيشرفت در اين حوزه هستيم.

در زمينه تأمين و نصب تجهيزات الكترونيك ‌و دوربين بر روي هواپيماهاي با سرنشين و بدون سرنشين نيز پيشرفتهاي چشمگيري داشته ايم.

در حوزه پدافند هوايي نيز، ‌موفقيتهاي بسيار زيادي به دست آورده ايم و‌ بنا به فرمايش فرمانده معظم کل قوا اولويت با پدافند‌ است و عمده توان خود را در تأمين تجهيزات پدافندي قرار داده‌ايم‌ که با همراهي بسيار خوب متخصصين و کارکنان غيور قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبيا(ص) ‌يک شبکه ارتباطي بسيار قوي و بومي در زمينه پدافند طراحي شده كه ‌باعث شده هيچ نقطه کور پدافندي در کشور وجود نداشته و تمامي پروازها حتي در نقاط دوردست و با سقف پروازي بالا تحت نظر شبکه قوي پدافندي کشور باشد.

سئوال: تعامل نيروهاي مسلح با صاايران به چه صورتي است؟ آيا صاايران براي توليد محصولات خود نظرخواهي مي‌كند؟
صاايران؛ صنعت الکترونيک ايران است، بنابراين ايده يک محصول و نياز به آن را خود نيروهاي مسلح با تجميع و اولويت بندي در ستاد کل نيروهاي مسلح به وزارت دفاع و از طريق وزارت به زير مجموعه ها از جمله صاايران اعلام مي شود. از اين جاي کار به بعد، طراحي، تحقيق، توليد و آموزش استفاده از محصول بر عهده صاايران است و تا مدتي نيز براي بهره برداري بهينه از محصول و رفع اشکالات احتمالي همراه با نيروي کاربر مي مانيم اما بهره برداري و عملياتي کردن محصول بر عهده خود نيرو‌ست.

 

 

سئوال: تعامل صاايران با مراکز تحقيقاتي و دانشگاهي داخلي به چه صورت است؟
وظيفه بخش دفاع در دولت با تأکيد فرمانده معظم کل قوا، «تأمين نياز» است. بخش دفاع را نيز مانند ساير بخشهاي کشور، مردم و با استفاده از توانمنديهاي خود اداره ميکنند، در صاايران از توانمنديهاي مردمي در قالب شبکه هاي همکار استفاده مي کنيم به اين صورت که پس از دريافت نياز از نيروهاي مسلح آن را در اختيار شبکه هاي همکار در سراسر کشور قرار مي‌دهيم و ‌به لطف پروردگار با اغلب دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر ‌پروژه تحقيقاتي مشترک داريم ‌تا از توانمنديهاي آنها استفاده کنيم.

همچنين از قابليتهاي شرکتهاي فناور موجود در کشور نيز استفاده مي کنيم و بخش اعظمي از توليدات صاايران را نيز به شرکتها و شبکه هاي همکارمان واگذار مي‌كنيم بنابراين ‌مديريت کار را صاايران انجام مي دهد و طراحي، تحقيق و توليد با کمک شبکه هاي همکار صورت مي پذيرد و در اين راستا صدها شرکت با عنوان شبکه همکار با ما همکاري مي کنند بنابراين ‌داراي يک شبکه گسترده همکاران هستيم.

سئوال: شرکت صنايع الکترونيک ايران در توليد‌ محصولات نسبت به مشابه داخلي و خارجي ‌چه وضعيتي ‌دارد؟
توليدات صاايران متنوع و گسترده است و ضرورت دارد اين مقايسه درباره تک تک محصولات صورت پذيرد اما اگر بخواهيم به صورت کلي بگوييم بايد گفت ما در بخشي از زمینهها مانند اپتيک، رادار، جمع‌آوري الکترونيک و الينت و کامينت در دنيا مطرح هستيم و در واقع در لبه فناوري قرار داريم و در برخي بخش‌ها ‌‌هنوز نياز به کار بيشتر داريم، اما با توجه به سند چشمانداز 1404 بايد تا آن سال در منطقه مقام اول و در دنيا مطرح باشيم که در حال حاضر گام هاي خوبي برداشته ايم و نام صاايران در منطقه مطرح است.‌

سئوال: لطفاً در مورد صادرات محصولات صنايع الکترونيک ايران به کشورهاي خارجي نيز توضيح بدهيد؟
امروز محصولات صاايران ‌به کشورهاي متعدد دنيا صادر مي‌شود و تجهيزات وسيعي از محصولات ‌در اين کشورها حضور دار‌د.

سئوال: آيا صاايران توانسته رضايت نيروهاي مسلح را در زمينه نيازهاي ارتباطي و اطلاعاتي آنها برآورده سازد؟
تا آنجا که مي دانيم نيروهاي‌ مسلح از صاايران رضایت دارند اما حجم نيازهای نیروهای مسلح و نوع تهديدها بسيار گسترده و متنوع است.

سئوال: آیا صاايران علاوه بر نيروهاي مسلح ‌به سازمانها و سایر نهادها و ارگانهاي کشوري نيز خدماتي ارائه مي دهد؟
بله امروز ‌در ابعاد مختلف ارائه خدمت مي کنيم. بخش قابل توجهي از نياز اپراتورهاي مخابراتي و ... را صاايران تأمين مي‌كند. امروزه بيش از نيمي از توان صاايران در بخشهاي کشوري و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به کار گرفته مي شود و اين از افتخارات صنايع الکترونيک ايران و وزارت دفاع است که ميتواند علاوه بر نيروهاي مسلح به ديگر سازمانها و ارگانهاي کشور نيز خدمت کند.

سئوال: آيا صاايران در بحث اقتصاد مقاومتي ورود كرده است؟‌
شعار انقلاب اسلامي ايران ‌«استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي»‌ بوده و هست. يکي از موارد مهم در راه رسيدن به استقلال و آزادي، استقلال و نداشتن وابستگي اقتصادي است که از بدو پيروزي انقلاب اسلامي آن را در قالب شعار «ما ميتوانيم» امام راحل(ره) مطرح کرد. با شکل گيري انقلاب، اين شعار را رهبر معظم انقلاب تکرار نمود و بر آن تأکيد فراوان شد. اين استقلال، يعني؛ همان اقتصاد مقاومتي. ‌تأکيد بر توليد محصولات بومي با استفاده از توانمنديهاي داخلي مردم غيور ايران اسلامي در قالب شبکه هاي همکار، مصداق توجه به اقتصاد مقاومتي است كه تمام توانمان را در اجرايي كردن اين راهبرد به كار گرفته‌ايم.

سئوال: ‌گزارشي مختصر از دستاوردهاي چشمگیر صاايران در سال قبل بیان فرماييد؟‌
يکي از دستاوردهاي صاايران در سال گذشته‌، بومي سازي بخش وسيعي از تجهيزات راداري ‌در زمينه هاي مختلف بود. همچنين در حوزه هاي اپتيکي، جمع آوري الکترونيکي و تجهيزات مخابراتي موفقيتهاي زيادي به دست آورده ايم.

شبکه توليدي در صاايران و نيز شبکه هاي نگهداري محصولات در سراسر کشور باعث شده که بيش از  هزاران  نفر به صورت مستقيم و غير‌مستقيم در صاايران مشغول به کار باشند. اين يعني ايجاد اشتغال هزاران خانواده که نقش مهمي در توليد کشور دارند و خود از مصاديق اقتصاد مقاومتي است. يکي ديگر از موفقيت‌هاي صاايران در سال گذشته، تحقق فرمان فرمانده معظم کل قوا‌ مبني بر ‌ توجه به اعتبارات، افزايش آمادگي دفاعي بود  به طوري که ‌چند برابر آنچه با عنوان اعتبار دفاعي در اختيار صاايران قرار داده شده بود‌ محصول توليد کرده و در اختيار نيروهاي مسلح قرار داديم. صادرات محصولات ما در سال 1393 نسبت به سال 1392 سه برابر رشد کرده بود.

 

 

سئوال: وزير دفاع چه انتظاري ‌از مجموعه صاايران دارد؟
قبل حضور سردار دكتر دهقان به عنوان وزير، ‌به مدت 10 سال در ستاد کل نيروهاي مسلح مسئوليت اداره فاواي اين ستاد را بر عهدة ‌داشتم و به وضعيت ‌صاايران اِشراف کامل داشتم. ‌درباره انتظارات وزارت دفاع از مجموعه صاايران به ويژه پس از انتصاب سردار دهقان بايد بگويم ‌‌قبل از سردار دهقان کارهاي بسيار بزرگي در وزارت دفاع از جمله در صاايران انجام شده بود که همگي در رشد و توسعه کيفي اين مجموعه بسيار اثرگذار بوده است، اما در دوره مدیریت جدید با تحول در نگرشها و  مديريت راهبردي، شعار «ما ميتوانيم» را نهادينه کردند، هنگامي که ايشان  وزير دفاع شدند ما فکر مي کرديم در صاايران عملکرد خيلي خوبي داريم و از هر نظر کامل هستيم، اما در این دوره در مجموعه وزارت دفاع و از جمله صاايران باوری به وجود آمد که مي توان خيلي بيشتر از اين تلاش و کوشش کرد و مؤثر بود، اين تفکر باعث شده که صاايران در فناوري، صادرات و تحول در نيروهاي مسلح، ‌سال خوبي را پشت سر بگذارد.

تدبير وزير دفاع باعث شده به جاي توسعة درون سازماني معناي جديدي از هسته و شبکه در وزارت دفاع به وجود بيايد به اين معني که ايشان معتقد به توسعه و استفادة بهينه از شبکه خارج از وزارت دفاع، مانند؛ بهره گيري از توانمنديهاي دانشگاه هاي کشور هستند و ‌تفکرات ايشان باعث شده توليدات مجموعه صاايران نسبت به سالهاي گذشته از رشد چشمگيري برخوردار باشد. ‌

يکي ديگر از انتظارات وزارت دفاع از زيرمجموعه ها از جمله صاايران همکاري بيشتر با ديگر قسمت‌هاي وزارت و جلوگيري از موازي‌کاري همراه با قاطعيت در عمل محسوب مي‌شود. در برنامه ابلاغي وزارت دفاع به ما نيز اين انتظارات آمده است و ‌ملزم به انجام و برآورده کردن آن هستيم. اين خواست و انتظار وزارت دفاع از مجموعه ما باعث شده که رقابت 9 شرکت زير مجموعه صاايران از رقابت داخلي به رقابت در بازار خصوصي تبديل شود و باعث رشد چشمگير مجموعه صاايران گردد.

سئوال: در برنامه ابلاغي سال جاری چه برنامه تحولي براي صاايران در نظر گرفته شده است؟  
سال 1393 به مدد الهي، سال بسيار خوب و با برکتي براي مجموعه صاايران بود، اما ‌معتقديم سال 1393 تمريني بود براي مسابقه اصلي که إن شاء‌الله امسال‌ به اهداف بالاتري دست پيدا کنيم‌ و سال تحول مثبت در صاايران خواهد بود که با تفکر و  عملکرد  بسيجي، فضل الهي و تأکيد بر اجراي منويات مقام معظم رهبري‌ (مدظله العالي) و تلاشي بيش از سال قبل به دست خواهد  آمد و اميدوارم  ‌با تأمين کليه نيازمندي‌هاي نيروهاي مسلح مرتبط با حوزه کاري صاايران، افزايش کيفيت محصولات، کسب رضايتمندي نيروهاي مسلح و ...‌سال خوبي را به پايان برسانيم.‌

سئوال: ‌تأکيد و تعميق تفکر انقلابي اسلامي تا چه حد مي‌تواند صاايران را در رسيدن به اهداف‌ خود ياري كند؟
اقتصاد مقاومتي مانند دوران دفاع مقدس بدون محوريت دين معني ندارد، اگر تفکر بسيجي و خدا‌محوري در صاايران وجود نداشته باشد ‌به هيچ وجه  نمي‌توانيم به اهدافمان برسيم، لذا حرف اصلي را دين، فرهنگ ديني و خدا‌محوري مي‌زند. در شرفيابي که وزير دفاع خدمت مقام معظم رهبري داشتند، معظم له تأکيد فراواني بر برپايي نماز جماعت، حفظ ظواهر ديني و فرهنگ اسلامي در وزارت دفاع داشتند بنابراين ‌در صاايران براي اجراي تدابير نوراني ايشان کارهاي بسياري را انجام داده‌ايم که الحمدلله باعث رونق فرهنگ ديني و اسلامي در صاايران و شرکت‌هاي زير مجموعه شده است، امروز فرهنگ حاکم در صاايران الحمدلله همانند فرهنگ حاکم بر دوران دفاع مقدس است و همکاران عزيز‌مان‌ مجدانه در تلاشند با همان روحيه جهادي، عملکرد بسيجي، توکل به خداوند تبارک و تعالي و توسل به اهل بيت(ع)، با به کارگيري دانش روز و تخصص توأم با تعهد و کار و کوشش فراوان براي دست يافتن به شعار ‌ «صاايران‌ اول در منطقه و مطرح در جهان» تلاش كنند.

سازمان های وزارت دفاع

www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز83
دیروز142
این هفته575
این ماه2565
مجموع135727

آی پی بازدیدکنندگان : 54.198.147.221
Unknown ? Unknown Fri 21 Jul 2017 17:18