دستاوردهای دفاعی

خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 298

نگراني مک کين از فروش تسليحات روسي به ايران

جان مک کين عضو سناي آمريکا گفت اينکه روسيه قصد دارد سلاح هاي مهم در اختيار ايران قرار دهد بسيار نگران کننده است.

باشگاه خبرنگاران/ جان مک کين سناتور جمهوريخواه در کنفرانس خبري در اوکراين گفت: اظهارات اخير ولاديمير پوتين درباره تسليحات هسته اي بسيار نگران کننده است من اميدوارم که وي به توافقنامه هايي که با روسيه شده است پايبند باشد. آنچه درباره روسيه مهم است اقدام اين کشور براي فروش تسليحات جديد و مهم به ايران است با اين حال اظهارات وي که اوکراين بخشي از روسيه است بسيار نگران کننده است.

سناتور جمهوريخواه در کنفرانس خبري در اوکراين گفت : ما اعضاي سنا به اوکراين آمده ايم تا حمايت آمريکا از مبارزه اوکراين را اعلام کنيم و از دولت آمريکا و همچنين جهان مي خواهيم تلاش بيشتري در حمايت از اوکراين صورت دهند و فورا تسليحات دفاعي و کمکهاي اطلاعاتي و ديگر کمک ها را در اختيار اين کشور قرار دهند تا مردم اوکراين بتوانند از خود و کشورشان دفاع کنند. بايد تحريمهاي فلج کننده عليه روسيه نه تنها ادامه پيدا کند بلکه بايد افزايش يابد.

ما اين کار را نه فقط براي مردم اوکراين بلکه به اين علت که اصول بنيادين نظم اروپايي و جهاني در خطر است، انجام مي دهيم. اين اصل که کشورهاي مستقل حق دارند براي خودشان تصميم بگيرند و جنگهاي تجاوزکارانه بايد فقط در تاريخ گذشته جهان باشد و ديگر نبايد استفاده شود و قدرت تنها نبايد مجوزي براي ظلم و ستم باشد. چند روز پيش سناي آمريکا به اجماع راي داد تسليحات دفاعي در اختيار اوکراين گذاشته شود.

من اطمينان دارم که مجلس نمايندگان نيز اين قانون را تصويب خواهد کرد و ما از رييس جمهور آمريکا خواهيم خواست که اراده کنگره و مردم آمريکا را اجرا کند و اين درخواست دادن توان دفاع از خود به مردم و دولت اوکراين در برابر تجاوز هاي آشکار روسيه است. ما خواستار آن هستيم که دولت اوکراين اصلاحاتي صورت دهد که ميراث هاي مربوط به شوروي سابق را از بين ببرد. البته اين نقطه آغاز است و مي دانيم که اقدامات زيادي براي پايان دادن به فساد فراگير در اوکراين بايد انجام گيرد.

در نهايت هيچ مشکل و هيچ آزمون بزرگتري براي رهبري اوکراين و مبارزه با فساد مالي اين کشور نيست. ما از اقدام دولت اوکراين در انتصاب ساکاشويلي در منطقه اودسا بسيار استقبال مي کنيم و اميدواريم که وي بتواند عملکرد موفقي در مبارزه با فساد در اين منطقه داشته باشد. ما روز گذشته از نيروهاي مستقلي که خود را براي مقابله با تهاجم روسيه آماده مي کنند ملاقات کرديم. اکنون شاهد آن هستيم که افراد از سراسر اوکراين براي دفاع از سرزمين خود برمي خيزند ما بر اين باوريم که اين مسئله نه تنها به نفع اوکراين است بلکه در جهت منافع آمريکا و کل اروپا نيز است که شاهد آن باشد که جلوي تجاوز ولاديمير پوتين گرفته شود. ما به اين جا آمده ايم که بار ديگر همبستگي خود را با مردم اوکراين نشان دهيم و ما متعهد به کمک به مردم اين کشور در همه زمينه هايي هستيم.

سناتور جان براسو نماينده ايالت وايومينگ نيز گفت ما بارديگر به اينجا آمده ايم که اعلام کنيم آمريکا در برابر اقدامات روسيه در کنار مردم آمريکا است. ما با نيروهاي داوطلب شبه نظامي در شرق اوکراين ديدار کرديم. اينها افرادي بسيار شجاع و در نبرد بسيار جسور هستند. ما همچنين با افرادي بسيار خلاق ديدار کرديم که از فناوري و هواپيماهاي بدون سرنشين براي جمع آوري اسناد از اقداماتي که روسيه در داخل اوکراين صورت مي دهد استفاده مي کنند. اسناد انتقال تسليحات و تانک هاي روسيه در شرق اوکراين اکنون وجود دارد اين دليل ديگري است که ما خواستار حصول اطمينان در اين باره هستيم که مردم اوکراين کمک هاي آمريکا را دريافت مي کنند. همچنين ايالت وايومينگ از منابع انرژي بسيار غني و فراواني برخوردار است. ما پي برده ايم که روسيه و پوتين نه تنها اوکراين بلکه کل اروپا را به خاطر انرژي تحت فشار قرار داده است. ما مي توانيم در اين زمينه با صادرات نفت از آمريکا به متحدانمان در ناتو و نيز اوکراين کمک کنيم. اين اقدامات مي تواند در آزاد کردن افراد از دست روسيه کمک کند. انرژي مسئله اي مهم در استقلال و آزادي است و ما قصد داريم در کنگره با همکاري هر دو حزب اصلي آمريکا صادرات انرژي به متحدان آمريکا در ناتو و اوکراين را تسهيل کنيم.

سناتور تام کاتن نماينده ايالت آرکانزاس نيز گفت من سابقه حضور در جبهه نبرد براي آزادي در عراق و افغانستان را دارم. من پس از ديدار از شرق اوکراين اين احساس را دارم که دوباره در جبهه آزادي حاضر شدم. اقداماتي که روسيه در شرق اوکراين صورت مي دهد تنها تهديدي براي اوکراين نيست بلکه به طور کلي براي غرب نيز نوعي تهديد به شمار مي رود. تا زماني که نيروهاي روسيه در شرق اوکراين حضور دارند نمي توان گفت که اروپا آزاد و امن است و اگر اروپا آزاد و امن نباشد آمريکا نيز نيست. ما اجازه نخواهيم داد که تجربه اي که قرن پيش براي کشورهايي نظير اتيوپي و کشورهاي ديگر در دهه سي قرن بيستم روي داد براي اوکراين نيفتد. به اين منظور ما مردم آمريکا کمک هاي لازم تسليحاتي و مالي را به همراه ديگر شرکاي خود در غرب اروپا در اختيار اوکراين قرار خواهيم داد تا اين کشور بتواند مسير خود را به سمت غرب در برابر تهديدات روسيه و ولاديمير پوتين طي کند.

مک کين در پاسخ به سئوال خبرنگار در اين باره که آيا کمک تسليحاتي آمريکا به اوکراين موجب رقابت تسليحاتي در منطقه نمي شود گفت : پيش از اين نيز نگراني هايي در زمان کمک آمريکا براي مقابله به تجاوز شوروي سابق به افغانستان وجود دارد با اين حال ديديم که در نهايت سرنوشت شوروي سابق چه شد. آمريکا سابقه کمک به افرادي را دارد که در تلاش براي آزادي در برابر افرادي مانند ولاديمير پوتين هستند. اينکه آمريکا در برابر اقدام روسيه در برابر اوکراين تنها بايستد و تماشا کند نه تنها مناسب نيست بلکه مايه تاسف و رسوايي نيز است. مردم اوکراين نشان داده اند که مي توانند از خود دفاع کنند و توان جنگ را دارند. سئوال اينجاست آيا ما انضمام کريمه به روسيه را مي پذيريم که تکليف آن در توافقنامه بوداپست مشخص شده است اينکه آيا ما به جداشدن و تجزيه يک کشور در شرق اروپا رضايت خواهيم داد يا اينکه در برابر اين اقدام و براي اجراي آنچه درست است خواهيم ايستاد. به صراحت بايد بگوييم اينکه اروپا و آمريکا در اين زمينه کمک کنند بسيار تاسف آور و شرم آور است.

سناتور تام کاتن گفت طي يک و سال و نيم گذشته سران غربي به طور دايم موانعي را بر سر راه ولاديمير پوتين گذاشته اند و وي از اين موانع عبور کرده است. اکنون ديگر بايد ساختن از موانع را کنار بگذاريم و موانع واقعي بسازيم.

يکي از راههاي اين اقدام دادن سلاح هاي دفاعي به نيروهاي اوکراين است. اين کمک ها بايد علاوه بر کمک هاي غير مرگباري که اوکراين به آنها نياز دارد صورت گيرد. از جمله اين کمک ها جعبه هاي کمک هاي اوليه، کمک هاي دارويي، تجهيزات مخابراتي فرماندهي و کنترل و نيز تجهيزات اطلاعاتي از جمله کمکهاي غيرمرگباري است که اوکراين به آن نياز دارد و در جنگ موثر است . با اين حال مسئله مهم اين است که نيروهاي اوکراين تعهد و اراده دفاع از خود را دارند.

مک کين اضافه کرد: ولاديمير پوتين رييس جمهور روسيه روز گذشته و روز پيش از آن گفته بود که روسيه و اوکراين يک کشور هستند آيا اين مسئله ترديدي درباره اهداف و بلندپروازي هاي پوتين باقي مي گذارد. وي در تلاش براي دستيابي با اهدافي با استفاده از زور است که هيچگاه نمي تواند درجهان آزاد و دموکراتيک با آن دست پيدا کند.

مک کين در پاسخ به سئوالي مبني بر اينکه آيا مي توان انتظار داشت که آمريکا تجهيزات و سامانه هاي تسليحاتي خود را در اختيار اوکراين بگذارد گفت ما دو روز پيش از سناي آمريکا خواسته ايم که ارسال تسليحات دفاعي را تصويب کند و حتي يک نفر نيز مخالف نبود. مجلس نمايندگان آمريکا نيز همين عقيده را دارد. اکثريت مردم آمريکا نيز چنين عقيده اي دارند با اين حال من نمي توانم از طرف دولت آمريکا پاسخ دهم به جز اينکه مي دانم که اين مسئله مايه شرمساري و تاسف است. اينکه ما به مردم اوکراين سلاح نمي دهيم که از خود دفاع کنند مايه شرمساري است. اوکراين در حال جنگ با سلاح هايي مربوط به قرن بيستم است اين در حالي است که روسيه سلاح هاي قرن بيست و يکم را در اختيار دارد.

مک کين افزود : ما به توصيه سفير آمريکا به نووپتروسک رفتيم و در اين محل توانستيم هم با مسئولان نظامي و هم افراد غيرنظامي داوطلب ديدار کنيم.

يکي از مهمترين مشاهدات ما اين بود که افراد با تجهيزاتي بسيار ساده پرنده هاي بدون سرنشين مي ساختند و تصاويري که با آنها گرفته بودند بسيار شفاف تر از تصاويري بود که آمريکا و متحدانش مي گيرند. ما به آنجا رفتيم زيرا بايد با آنها چهره به چهره ديدار مي کرديم. ما با زخميان آنها نيز ملاقات کرديم ما حمايت مردم آمريکا از آنها را اعلام کرديم.

مک کين افزود : روسيه به طور روزانه و حتي هر ساعت توافقنامه هاي مينسک را نقض مي کند و شواهد آن نيز موجود است. به نظر مي رسد که پوتين سياست تصرف تدريجي اوکراين را دنبال مي کند. نظر ما افزايش تحريم ها و عدم لغو آنها است. با اين حال من بايد به صراحت اعلام کنم که با توجه به وابستگي اروپايي به انرژي روسيه تبديل به فاکتوري تعيين کننده در اقداماتي که اروپايي ها صورت خواهند داد شده است. با اين حال آمريکا توان صدورگاز طبيعي به اوکراين و بقيه اروپا ظرف دو سال آتي را داريم. به نظر من اين مسئله از دادن کمک هاي نظامي بيشتر اولويت دارد.

سناتور براسو گفت : مسئله اصلي اين است که اين وابستگي به روسيه را نه تنها در اوکراين بلکه در کل اروپا کاهش دهيم. روسيه توان استفاده از اهرم به عنوان انرژي به منظور تضعيف کشورهاي ديگر و تبديل کردن آنها به کشورهايي وابسته چه از نظر اقتصادي و چه از نظر انرژي را دارد. به نظر مي رسد برخي کشورهاي اروپايي در مد نظر قرار دادن تحريم هاي بيشتر و حتي اجراي تحريم هاي کنوني عليه روسيه بي تمايل هستند زيرا براي تامين انرژي خود به روسيه وابسته هستند.

مک کين در پاسخ به سئوالي درباره نامزديش در انتخابات رياست جمهوري آتي آمريکا گفت يک فيلسوف در جنوب آمريکا است که مي گويد عاقل دوبار از يک سوراخ گزيده نمي شود و بنابراين من در انتخابات نامزد نخواهم شد. مردم آمريکا تصميم خود را براي اقداماتي که طي سالهاي آتي درباره اوکراين صورت خواهند داد گرفته اند و من هيچ علاقه اي به اظهار نظر در اين باره ندارم. من سالهاست که درباره ولاديمير پوتين و اهداف وي نگراني دارم وي فردي است که گفته است که بزرگترين فاجعه قرن بيستم فروپاشي شوروي سابق بود. وي فردي است که اقداماتي کاملا استبدادي صورت داده است وي جامعه مدني روسيه و نهادهاي نماينده جامعه مدني روسيه را نابود کرده است و بنابراين اقدامات وي قابل پيش بيني است فکر مي کنم ولاديمير پوتين به خوبي همبستگي و ائتلافي که ناتو دارد را درک مي کند و اين مسئله را مي داند که زماني که تجاوز مي کند بايد بهاي آن را بپردازد. اين بدان معنا نيست که شاهد جنگي ديگر خواهيم بود بلکه بدان معناست که وي بايد بهاي اقدامات خود را بپردازد. همانطور که بارها گفته ام روسيه يک پمپ گاز است که نقاب يک کشور را زده است و تحريم ها مي تواند به اين کشور آسيب بزند.

بزرگترين ضربه به ولاديمير پوتين کاهش بهاي نفت بوده است و ما بايد به خاطر اين مسئله از عربستان سعودي تشکر کنيم. و اين آسيب به خاطر کارهايي که ما انجام داديم نبوده است. فکر مي کنم درسي از جنگ سرد گرفتيم اين بود که ما از جنگ خودداري کرديم تا تقويت شويم. و در حال حاضر من قطعا مي دانم که ولاديمير پوتين اکنون مي داند که يک قاتل فراري است. وي فردي است که دستانش به خون اوکرايني هايي آلوده است که از کشورشان دفاع مي کردند و تا زماني که ما در برابر وي ايستادگي نکنيم اين تجاوز ادامه خواهد داشت و مولداوي کشورهاي بالتيک نيز تهديد خواهند شد.مک کين گفت اظهارات اخير ولاديمير پوتين درباره تسليحات هسته اي بسيار نگران کننده است من اميدوارم که وي به توافقنامه هايي که با روسيه شده است پايبند باشد. آنچه درباره روسيه مهم است تصميم اين کشور براي فروش تسليحات بسيار مهم به ايران است با اين حال اين اظهارات وي که اوکراين بخشي از روسيه است بسيار نگران کننده است.

سناتور کاتن گفت اقداماتي که روسيه درباره اوکراين نيز صورت داده است بسيار نگران کننده است و درست به همين دليل است که اين سئوال مطرح مي شود که چرا جهان بايد درباره اوکراين خطر قرمز تعيين کند. حال که پوتين نه تنها درباره تسليحات هسته اي شمشير چرخاني مي کند و نيز موشک هاي ايسکاندر در کالينينگراد مستقر کرده است با اين اقدام خود اروپا را مورد تهديد قرار داده است. آمريکا و بيشتر کشورهاي غرب اروپا مي دانند که روسيه در حال حاضر در حال نقض پيمان نامه نيروهاي هسته اي است. ما بايد همکاري خود را با متحدان اروپايي خود تقويت کنيم تا اطمينان حاصل کنيم با اقدامات و تهديد هاي لفظي ولاديمير پوتين در همه جبهه ها مقابله مي کنيم.

مک کين در پاسخ به سئوالي درباره تبليغات روسيه ضد آمريکا گفت يکي از عوامل پيروزي در جنگ سرد استفاده از توانمندي هاي اطلاع رساني بود. راديو آزاد اروپا، صداي آمريکا نفوذ بسيار زيادي در شوروي سابق داشتند. من با افرادي زيادي صحبت کردم که گفتند اين برنامه هاي اين شبکه بود که به آنها کمک کرد و براي آنها الهام بخشي کرد. بنابراين اکنون که ولاديمير پوتين رييس جمهور روسيه اقدامات بسيار گسترده اي در زمينه تبليغات صورت مي دهد و شاهد گستردگي فوق العاده اين اقدامات تبليغاتي در منطقه حوزه بالتيک و مولداوي و بخشي از کشورهاي شرق اروپا هستيم ما بايد با اين گونه اقدامات مقابله کنيم و اطمينان حاصل کنيم که افراد واقعيت ها را مي شنوند. يکي از مهمترين چالش هايي که ما درکنار چالش هاي سايبري داريم همين است. با اين حال اطلاعات علم است و شاهد آن هستيم که مدتهاي بسيار زيادي است که به افراد اطلاعاتي غلط داده مي شود و آنقدر اين اطلاعات تزريق شده است که آنها آن را باور کرده اند. بنابراين ما بايد کارهاي زيادي در اين زمينه صورت دهيم.

سناتور تام کاتن نيز گفت در دراز مدت بزرگترين ضربه اي که مي توانيم به تبليغات روسيه بزنيم است که ما شاهد يک اوکراين موفق باشيم. اوکرايني که آزاد، پررونق و امن است که داراي حاکميت و استقلال و تماميت ارضي است و اصلا مهم نيست که چه ميزان تبليغاتي توسط روسيه پخش مي شود چرا که اوکراين موفق همه آنها را رد خواهد کرد.

سازمان های وزارت دفاع

www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز83
دیروز142
این هفته575
این ماه2565
مجموع135727

آی پی بازدیدکنندگان : 54.198.147.221
Unknown ? Unknown Fri 21 Jul 2017 17:17