دستاوردهای دفاعی

خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 298

روايت نشنال اينترست ار راهبردهاي عالي ايران براي خرد کردن آمريکا در يک نبرد

رزمايش‌هاي سپاه پاسداران و بسيج مبتني بر کمين‌هاي شبيه سازي شده و بکارگيري ستون‌هايي از بالگردها مي‌باشند و به صورتي است که نيروهاي دشمن به اشتباه افتاده و از حمايت‌هاي هوايي نزديک و ديگر پشتيباني‌ها محروم مي‌شوند.

به گزارش فارس، دو ماه نامه آمريکايي «نشنال اينترست» در گزارشي تحليلي تحت عنوان «راهبردهاي عالي ايران براي خرد کردن آمريکا در يک نبرد» به قلم «زاخاري کک» سردبير اين نشريه آورده است: اگر به خاطر آورده شود که باراک اوباما از زمان به قدرت رسيدن در سال 2009، مدام از حمله هوايي عليه ايران و تلاش اين کشور در ساخت سلاح هسته‌اي خبر مي‌داد و اين موضع حمايت بسياري از سياستمداران و قانونگذاران اين کشور را باعث شد اما بي‌شک همگان آشکارا موافق هستند که حمله هوايي عليه تاسيسات هسته‌اي ايران تاثير محدودي بر توانايي هسته‌ا‌ي اين کشور مي‌گذارد. حمله نظامي عليه تاسيسات هسته‌اي ايران تنها باعث تاخير چند ساله در مسير برنامه هسته‌اي اين کشور مي‌شود و ايران قادر خواهد بود در مدت نه چندان طولاني تاسيساتش را بازسازي کند.

 

*بررسي گزينه‌هاي اشغال ايران

از ديدگاه اين نشريه تنها اقدام نظامي که به درستي قادر است مانع از فعاليت هسته‌اي اين کشور در مسير ساخت بمب هسته‌اي شود (ادعاي نويسنده) همانا تهاجم و اشغال اين کشور است اما اين گزينه نيز تقريبا از سوي آگاهان به طور جدي تعقيب نشد.

از ديد گاه اين نشريه ارتش آمريکا هرگز قادر نخواهد بود همانند يورش به عراق و افغانستان ارتش ايران را بسادگي و سهولت شکست دهد. ايران در مقابل قادر است هزينه‌هاي سنگيني را بر ارتش آمريکا بگذارد.

 

*وضعيت جغرافيايي منحصري ايران

نشنال اينترست نوشت: توانايي ايران در دفاع از خود را بايد در ابتدا به وضعيت دشوار جغرافيايي اين کشور مربوط دانست. ايران دژي است که کوهستان‌ها از سه طرف آن‌را احاطه کرده و يک سمت اين کشور را نيز آب‌هاي اقيانوسي احاطه کرده است و با توجه به زمين‌هاي باير اين کشور در بخش مرکزي، فتح ايران به شدت مشکل است.

 

*موقعيت دشت کوير و لوت

از سويي استفاده از غرب افغانستان براي رخنه به ايران نيز کابوس است زيرا روابط کنوني آمريکا با روسيه به شدت رو به تيرگي رفته پس ورود به شهرهاي اصلي ايران از غرب افغانستان نيازمند عبور از 2 ناحيه صحرايي بزرگ به نام دشت لوت و دشت کوير است. در اين بين دشت کوير پوشيده از گل ‌و لاي‌هاي ضخيم است و توانايي آمريکا در بکارگيري يگان‌هاي موتوري، پياده نظام و مکانيزه در حمله از اين نقطه به ايران محدود است.

 

*رشته کوهاي زاگرس، ديوار بلند ايران در برابر متجاوزين

نشنال اينترست نوشت: شمال غربي ايران نيز با ترکيه متحد آمريکا هم مرز است اما آنکارا حتي از درخواست آمريکا براي مجوز بکارگيري از قلمرويش براي تجاوز به عراق خودداري کرد. از سويي رشته کوه‌هاي زاگرس از مرزهاي ايران در برابر ترکيه محافظت مي‌کنند.

 

* ايران در جنوب نيز مغلوب شدني نيست

يک فرضيه ديگر حمله به ايران از جنوبي‌ترين مرزهاي جنوبي و جايي که رودهاي دجله و فرات با برخورد به هم به شط العرب ريخته مي‌شوند، مي‌باشد. مکاني که «صدام حسين» رييس جمهور وقت عراق در دهه 80 ميلادي براي حمله عليه ايران استفاده کرد.

اما اين مکان‌ها نيز در زمان جنگ صدام عليه ايران نشان دادند که ايران مي‌تواند به راحتي از خود دفاع کند. البته با توجه به فرضيه آسيب پذير بودن اين منطقه موجب شده تا ايران تلاش کرده تا با دولت شيعه عراق رابطه برقرار کرده و بر اين ناحيه تسلط داشته باشد. بايد در تصور حمله براي هر رييس جمهور آمريکا به ايران گفت که اين کشور قادر است با موفقيت از خود دفاع کند.

 

*تنگه هرمز، مکان استقرار مجموعه موشک‌ها، قايق‌ها و مين‌هاي ايران

اين نشريه آمريکايي در بخشي ديگر از اين گزارش نوشت: آمريکا بنابر اين بايد از سواحل جنوبي ايران که 800 مايل وسعت دارد و بين خليج فارس و درياي عمان قرار گرفته براي حمله به ايران استفاده کند اما ايران در اين منطقه بيش از يک ربع قرن است که خود را آماده نگه داشته به ويژه آن‌که اين کشور بر دستيابي به قابليت‌هايي تمرکز کرده تا بتواند راهبرد غير قابل دسترسي را براي آمريکا فراهم کند و در اين مسير مجموعه‌اي از موشک‌هاي هدايت شونده دقيق، انبوه قايق‌هاي تندرو، پهپادها، زيردريايي‌ها و مين‌ها را آماده کرده است. مطابق معمول نيز ايران از موقعيت جغرافيايي خاص اين منطقه با وجود جزاير داراي خليج‌ها، ورودي‌ها و خورهاي بسيار عالي براي مخفي کردن يگان قايق‌هاي انتحاري و البته سامانه‌هاي پرتاب موشک مخفي خود بهره برد.

 

*رزم‌ناوهاي آمريکايي در تنگه هرمز هيچ‌ کاره‌اند

«مايکل کونل» مدير بخش يک انديشکده معتبر آمريکايي در اين باره گفت: «جغرافيا عنصري کليدي در برنامه دريايي ايران است. اين منطقه به علت وسعت محدودش که گسترده کمتر از 100 مايل است، هرگونه رزمايش واحدهاي سطحي بزرگ چون ناوهاي هواپيمابر را محدود مي‌کند. اما عوارض جغرافيايي براي نيروي دريايي ايران به ويژه نيروي دريايي سپاه پاسداران اين کشور موجب تقويت مواضعش مي‌شود

 

*راهبردهاي نامتقارن ايران در خليج فارس

انديشکده آمريکايي مرکز ارزيابي‌هاي راهبردي در سال 2012 در گزارشي مبسوط درباره نحوه استفاده ايران از راهبردهايA2/AD عليه آمريکا نوشت: ايران در حال توسعه و بهبود راهبرد نبرد نامتقارن براي رويارويي با عمليات نظامي آمريکا در خليج فارس است.ايران با کمک شيوه‌هاي نامنظم و سلاح هاي ابداعي‌اش و البته بکارگيري از قابليت‌ها و فن‌آوري‌هاي پيشرفته امکان نزديکي و دسترسي آمريکا براي انجام هرگونه عمليات نظامي در تنگه هرمز را غير ممکن مي‌کند.

 

*راهبرد هيبردي ايران

راهبرد هيبريدي ايران با مولفه‌هاي جغرافيايي و سياسي در منطقه خليج فارس هرگونه اثرپذيري عمليات نظامي آمريکا را در اين بخش کاهش مي‌دهد. استفاده از اين راهبردها البته عامل تعيين کننده پيروزي نهايي در جنگ نيست اما فرصتي را براي ايران مهيا مي‌کند تا گزينه‌هاي تهاجم و تهديد را بکار ببندد.با اين موارد گفته شده آمريکا قادر نيست از جنوب اين کشور موضعي را براي خود برپا کند.

 

*دسترسي به شهرهاي شمالي ايران نيز غير ممکن است

اين رسانه آمريکايي در بخش ديگر اين گزارش ويژه نوشت: تقريبا اکثر شهرهاي مهم ايران در بخش شمال اين کشور واقع شده‌اند و رسيدن به اين شهرها واقعا در بهترين حالت نيز چالشي خطرناک است. عوارض زميني همواره چالشي براي تهاجم نيروهاي بزرگ بوده است. از سويي ايران هفدهمين کشور بزرگ دنيا با مساحت 1684000 هزار کيلومتر مربع است و اين بدين مفهوم مي‌باشد که قلمروي اين کشور بزرگتر از مجموع مساحت فرانسه، آلمان، هلند، بلژيک، اسپانيا، پرتغال (اروپاي غربي) است.

 

*راهبردهاي سپاه، ارتش و بسيج براي دفاع از گستره ايران

نشنال اينترست در ادامه با اشاره با برنامه‌هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي براي حفاظت از کيان ايران نوشت: سپاه پاسداران از دير باز رزمندگان نبردهاي نامنظم خود را در شهرهاي شمالي و خطوط ساحلي استوار کرده تا مانع تهاجم يک قدرت بيگانه شود. راهبرد سپاه پاسداران ايران بکارگيري دفاع چند لايه يعني «برنامه‌اي با مشارکت نيروهاي سپاه، بسيج و ارتش» است.

 

*ارتش جمهوري اسلامي، خط مقدم دفاع در برابر بيگانگان

بر اساس اين گزارش، اين راهبرد اين امکان را به ايران مي‌بخشد تا از شرايط جغرافيايي و کوهستاني کشور خود عليه قواي متجاوزگر بهره ببرد. در اين ميان ارتش جمهوري اسلامي نيز به عنوان واحد منظم مجهز به يگان‌هاي پياده نظام ،سواره و مکانيکي خط مقدم دفاع عليه قواي بيگانه را شکل مي‌دهد و سپس نيروهاي سپاه پاسداران از تلا‌ هاي نيروهاي ارتش حمايت مي‌کنند.

 

*قوايي نيرومند به نام بسيج مستضعفين

اين 2 نيرو همچنين از حمايت هسته‌هاي مقاومت مردمي به نام «بسيج » بهره خواهند برد. سپاه پاسداران ايران نقشه گسترده نظامي را براي نيروهاي بسيج ايران به نام برنامه «معين» تدارک ديده که بر اساس آن هر رزمنده بسيجي ايران در يک سناريوي تهاجم و حمله به واحدهاي سپاه پاسداران خواهد پيوست.

 

*شيوه‌هاي دفاعي پسيو سپاه پاسداران

همچنين رزمايش‌هاي سپاه پاسداران و بسيج مبتني بر کمين‌هاي شبيه‌سازي شده و بکارگيري ستون‌هايي از بالگردها مي‌باشند. بسياري از اين تمرين‌ها به صورتي انجام مي‌شود که نيروهاي دشمن به فريب افتاده و از حمايت‌هاي هوايي نزديک و ديگر پشتيباني‌ها محروم شوند. ايران در بکارگيري اقدام‌هاي دفاعي پسيو براي افزايش توانمندي در ميدان نبرد بر مواردي چون استتار، اختفا و فريب تاکيد بسياري دارد.

 

*نتيجه‌گيري

در انتهاي اين گزارش آمده است: آمريکا در عراق و افغانستان متوجه شد که نبرد عليه يک کشور آسان است اما راهبرد اشغال ثابت کرد که اين مسئله هزينه‌دار مي‌باشد. اشغال ايران از عراق و افغانستان چالشي‌تر خواهد بود. در نتيجه، در حالي که فتح ايران پايدار‌ترين مسير براي جلوگيري از ساخت سلاح هسته‌اي است، بعيد مي‌باشد که واشنگتن قادر به انجام حمله به ايران به اين زودي‌ها باشد.

سازمان های وزارت دفاع

www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز82
دیروز142
این هفته574
این ماه2564
مجموع135726

آی پی بازدیدکنندگان : 54.198.147.221
Unknown ? Unknown Fri 21 Jul 2017 17:15